Go to ...
RSS Feed

Česká specialita: Vítěz nebere vše


Volební systém v České republice je špatný. Je to velmi dobře vidět na výsledcích právě skončených krajských voleb. Dalo by se říci, že zpupnost a nechuť některých politických stran respektovat vítěze komunálních voleb 2016 je dokladem výše uvedeného tvrzení. Voliči z Pardubic, Hradce Králové a Plzně si také zvolili hnutí ANO jako favorita voleb, ale stranická vedení ostatních účastníků voleb rozhodla jinak. Spojíme se s každým, kdo nechce „babišovce“ ve vedení kraje! A tak se dostaly ke slovu zase známé a profláknuté uskupení jako ODS a TOP 09 hlásící se nepokrytě jako strany s pravicovou orientací. Voliči však dávali hlasy především levici (ČSSD, KSČM, SPD…) a také Babišovu hnutí od kterého očekávají pozitivní změny ve společnosti. Hnutí ANO samo o sobě není vyloženě levicové, ale programově se staví za nutné změny ve společnosti, takové, které by zavedly pořádek, řád a spravedlnost. Tyto základní hodnoty musí v demokratické společnosti existovat bez ohedu na to, která strana zleva či zprava je dokáže prosadit.

Volební systém je nutné změnit tak, aby volby jednoznačně určily vítěze. To je možné dosáhnout povinnou účastí voličů. K volbám se nyní dostavila zhruba jen třetina voličů ze sedmi a půl milionu registrovaných. Tuto myšlenku razí i prezident Zeman a má pravdu v tom, že objem finančních prostředků vynaložených na volby je jednak značný a druhak by pak takový výsledek jasně vypovídal o tom, co si lidé přejí. Pak je tady ještě druhá možnost úpravy volebního systému a to zavedením pravidla „vítěz bere vše“. Takové volby by mohly být co do účasti takové jako jsou dnes, ať si voliči volí koho chtějí. Ale po sečtení výsedků by vítězná strana či hnutí byla dostala polovinu plus jeden mandát ve vedení krajů. Strany a hnutí na druhém až posledním místě by si poměrně rozdělily zbylá místa (padesát procent mínus jeden mandát). Ke snahám a čachrům vyšachovat vítěze by nemohlo dojít a výsledek by odrážel vůli většiny voličů. A vítěz by si snáze mohl vybrat případného koaličního partnera pokud by chtěl mít jistotu při různých hasováních. Ale jistě by si vybral ideově nejschůdnějšího koaličního partnera přijatelného i pro jeho voliče. K zradě na voličích by tedy nedošlo.

Problém a to zcela zásadní je v tom, že k přijetí nového volebního zákona by byla potřeba naprostá shoda poslanecké sněmovny, senátu a prezidenta a to tedy nevidím jako lehce schůdnou cestu. Vždyť poslancům současný stav vyhovuje. Nejsou vázáni ničím k mínění svých voličů a mohou tak uzavírat zcela nesmyslné a absurdní koalice. Pak se naskýtá otázka proč by lidé – voliči vůbec měli k volbám chodit a zda škarohlídům spíše nenahrává heslo: Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zrušili.

Břetislav Albert

One Response “Česká specialita: Vítěz nebere vše”

  1. 11. 10. 2016 at 14.48

    Varianta „Vítěz bere všechno“ vypadá velmi dobře a byl bych pro ni. Ať strana ukáže, jak svůj program splní, když k tomu bude mít volné ruce nesvázané koaličními ústupky. Varianta s povinnou účastí by problém nevyřešila. Ačkoliv by se mi to také líbilo. Ale nechci ani domyslet, jak by na to reagoval většinový český volič – což je ten, který k volbám nechodí, viz pravidelná volební neúčast většiny národa. Myslím, že by stejně hodil jen prázdnou obálku, případně by vybral lístek zcela nahodile losováním. V nejhorším případě by mohlo dojít k nějaké dohodě na sociálních sítích, že budou odpůrci voleb společně volit co nejnepravděpodobnější stranu, takže by dalším premiérem byl třeba pan Cibulka. Nic proti němu, ale na vítěze bych ho za normálních okolností určitě netipoval. :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *