Go to ...
RSS Feed

Skotsko chce otočit kormidlem. Potřebuje ale souhlas Britanie


Nálada ve Skotsku i v jeho zákonodárných orgánech i proevropsky naladěných poslancích Evropského parlamentu se dosatečně projevila po Brexitu. Nikdo nebude upírat Skotům, aby vyjádřili svůj názor, na to je britská demokracie příliš vyspělá. Dá se tedy odhadnout, že se v brzké době dočkáme druhého britského referenda o vyhlášení skotské samostatnosti. Poté si jejich parlament zvolí státní formu zřízení. Lze předpokládat, že to nebude monarchie. Prostor pro „Skotské vévodství“ tu však je, ale předpokládal bych, že se nám na politickém nebi Evropy spíše objeví „Republika Skotsko“ nebo „Skotská republika“. Ta by následně požádalo o členství v Evropské uniii. To by bylo na severu ostrovů radosti a tradiční skotský nápoj by tekl proudem.

Jenže je třeba vzít v úvahu také skutečnosti, které nyní rodí Evropa v politické tísni. Ministerský předseda Cameron zatím (psáno 29.6.2016) nepodal oficiální žádost o vystoupení z EU. J.C.Junker přestal na protest používat angličtinu jako úřední jazyk a hovořil francouzsky, skotští europoslanci si pak museli vzít tlumočnicka sluchátka. Osopil se na poslance Farageho a vyzval ho, aby už na jednání nechodil a nečerpal finanční poslanecké náhrady. Třebaže je Velká Britanie stále řádným členem (a ještě nějaký čas bude). Ale už slyšíme hlasy Eurohujerů o tom, že se bude muset nahradit jednací jazyk unie nějakým jiným. Například francouzštinou. No, protože jsem euroskeptik, tak bych rovnou volil jiný jazyk. Co nevidět, tedy v horizontu let jichž se ještě dožijeme, přijde ve Francii ke slovu v prezidentském paláci Maruška Lepénová a ta už dnes má jasno v tom, co okamžitě provede. A to: referendum o setrvání Francie v EU. Unijním dorozumívacím jazykem se s nejvetší pravděpodobností stane němčina. Tato řeč bývalých bořitelů Evropy bude mnoha státům ve zbytku EU (Česku republiku nevyjímaje) nepříjemná, protože bude u obyvatel asociovat vzpomínky na německé dobyvatele vedené uřvaným diktátorem s knírkem pod nosem. A tyto vzpomínky jsou zatraceně hluboce zakořeněné. Angela Merkelová už nějaký čas nebude v čele Německa, unijní státy budou řešit svoje vnitřní problémy a přesvědčovat obyvatele-voliče o nevhodnosti referend. V této době Skotsko stáhne zpět svoji přihlášku do Evropské unie.

Břetislav Albert

V záhlaví aTeova vize nazvaná Den nezávislosti

2 Responses “Skotsko chce otočit kormidlem. Potřebuje ale souhlas Britanie”

  1. Vjěra
    29. 6. 2016 at 15.54

    Komentář neumím tak dobře napsat, jako text, se kterým souhlasím a přála bych si, aby se tato textová vize uskutečnila.

  2. Přemek
    3. 7. 2016 at 23.07

    Řešením je modifikované ESVO. Švýcarsko či Norsko jsou dobrým příkladem prosperity bez bruselské diktatury a biblických elitářských vládních praktik. Problém je pouze s norským členstvím v NATO. Tento vojenskopolitický pakt prosazující politiku silou nezřídka v rozporu s vlastní chartou je zlem již pro své nezrušení společně s Varšavským paktem. Jediná koncepce evropské spolupráce je nikoli proti komukoli vně i uvnitř, ale ve prospěch pareto efektivně pro celou Evropu, přesněji, pro celý eurasijský kontinent. Pochopitelně že nelze akceptovat zcela volný obchod a naopak je nutné doplnit principy vzájemné hospodářské spolupráce. Nelze akceptovat jednostranné závislosti, naopak je nezbytné jim účinně bránit. Je nutné oddělit peníze od majetku a zachovat pouze jejich plnou transakční funkci úhradou transakčních nároků do výše celkové peněžní zásoby. To vše je nutné doplnit mravní výchovou a mravnost v jejích principech učinit ústavní povinností a součástí charty ESVO. Jen takto může fungovat celé eurazijské (a časem třeba i celosvětové) lidské spolelečenství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *