Go to ...
RSS Feed

Podivuhodný svět Tasmanie


Kempování v TasmaniiAustralský ostrovní stát očima české amatérské cestovatelky. // Když jsme se chystali do Tasmanie na dovolenou, netušili jsme ani v nejmenším co nás čeká. Knihy o ostrově i příběhy cestovatelů se v hodnocení různily. Přes objektivní skutečnost, že Tasmanie je nádherný přírodní unikát, většina turistů se ubytovává v městských hotelech a z měst podnikají výlety do okolí. My jsme se rozhodli pro druhý způsob cestování a poznávání cizí země a to v obytném karavanu. Ve dvou lidech jsme měli dostatek komfortu při jízdě i na spaní. Hlavní výhodou obytného karavanu je, že můžete tábořit kdykoliv a kdekoliv se vám zachce. Tasmanie je známá také tím, že má pro karavanisty speciální karavanové parkingy. Najde se na nich čisté sociální zařízení, často i horká sprcha nemluvě o tom, že tyto služby jsou zdarma. Za příplatek si u provozovatelů či správců můžete koupit připojení na elektrickou síť nebo na plyn. Kromě těchto kempových míst nejdete na mapách (i ve skurečnosti) místa vyhrazená pro kempování. Tam můžete bez obav zaparkovat, ubytovat se a přespat. Toaletu si musíte zpravidla vyhrabat lopatou, která je nezbytnou součástí vybavení každého obytného karavanu. A pak už není na světě nic lepšího než se probudit s východem slunce nad vrcholky hor v lůně panenské přírody.

JežuraTasmánský klokanTasmanie má obdivuhodně čistou a nezkaženou přírodu plnou zvěře, nejznámější je tasmanský klokan wallaby, tasmanský čert (Sarcophilus harrisii), kterého jinde nenajdete a který vzhledem připomíná statného psa, ale je to vačnatec a navíc dravá šelma. O podivném ptakopysku jsme se učili již ve škole, o tvoru zvaném echidna jste již také slyšeli, je to australská ježura (Tachyglossus aculeatus), pak zde naleznete mnoho druhů hadů a nebo posumů, což jsou malí vačnatci. Jsou velmi plaší. V Tasmanii žil kdysi tasmanský tygr, který se bůhvíjak dostal na ostrov z Nové Guineje, zde zdomácněl ale i vyhynul. Patřil do čeledi vakovlkovitých (Thylacinidae). Minulý čas je na místě, ale tu a tam se vyskytne zpráva, že byl spatřen v neprobádaných částech tasmanské buše.
Ostrov je jen o málo větší než Česká republika, která má necelých 80tisíc čtverečních kilometrů ale má zlidněnost cca 135 obyvatel na km2, oproti 7,4 obyvatelům Tasmanie na kilometr. A to je více jak polovina obyvatel sustředěna do měst. Takže v přírodě potkáte trvale obývaná obydlí jen velmi zřídka a na člověka narazíte jen vzácně. Zato zvěře je tolik, že dostanete varování, abyste necestovali v noci. Stoprocentně byste nějakého zástupce fauny přejeli. 
Z pohledu turistiky Tasmanie koncentruje na svém území téměř všechna lákadla: moře, písečné pláže, pohoří se zasněženými vrcholky, tropické lesy bohaté na floru a faunu, eukalyptové plantáže i jablečné sady, sladkovodní jezera, stepi a samozřejmě výborný turistický servis a zázemí. Tasmanie by se klidně mohla jmenovat Archa Noemova.
Část Tasmanie je pokryta původním a neprozkoumaným pralesem, kam nevkročila lidská noha a který je chráněn zákonem. V této oblasti, nazvané Jihozápdní národní park, není dovoleno těžit dřevo, nesmí se ani ukSauvignon Josefa Chromého Tasmanielízet a spotřebovávat na oheň spadlé větve. Platí zde přísná pravidla pro návštevníky. Řeka Huon, která údolím protéká má barvu tmavého jantaru, přestože je to čistá, ničím neznečistěná voda. Zabarvení vody způsobuje dřevo, které do řeky přirozenou cestou padá. Podél břehů se zachytává a přirozenou cestou tleje. Najdete tu mnohasetleté stromy. Když strom přirozenou cestou spadne, není dovoleno na něj sáhnout. Jen kolem turistických stezek, které jsou na území parku se kmeny a větve mohou odsunout mimo cesty, aby nepřekážely v chůzi. Z cesty, o které jsme předem nic nevěděli se nakonec vyklubala úžasná dovolená, plná přírody, zvířat a úžasných zážitků.

Daniela

Na ostrově jsou i vinařské oblasti produkující kvalitní a oblíbená vína. Nalezli jsme i „českou stopu“, víno Sauvignon od Josefa Chromého.

One Response “Podivuhodný svět Tasmanie”

  1. Kamila
    20. 6. 2016 at 5.29

    Clanek je moc hezky napsan, uplne svadi cloveka se tam jet podivat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *