Go to ...
RSS Feed

Co bude dál aneb není muslim jako muslim?


K čemu bych informaci o zvolení muslimského starosty v Londýně přirovnal? Příměr se hledá jen stěží, ale pro nás, obyvatele ČR, by se to dalo připodobnit zvolením čistokrevného Rusa pražským primátorem. Všichni (nebo alespoň my starší) pamatujeme sovětské tanky s bílými pruhy ze srpna 1968. To nebyli turisté, ale vojáci, kteří tu po sobě zanechali stovky pozůstalých po obětech. Vztahy mezi oběma státy byly na generace obráceny naruby. Tohle se nedá zapomenout, za údery pod pás se vylučuje. No a tak nějak je na tom Londýn Jejího Veličenstva. Většina z nás si vzpomene, jak fanatický muslimský fundamentalista napadl neozbrojeného britského vojáka a před zraky a před kamerami náhodných chodců provedl dekapitaci. Tak děsivou, že žádná zpravodajská světová televizní stanice se neodvážila záběry odvysílat tak, jak byly natočeny. Bláhově jsem se domníval, že většina Londýňanů a Britů si násedně zafixovala do podvědomí informaci o latentním muslimském nebezpečí. Že prostě svět není takový, jak se nám snaží islámští věrozvěstové nastínit, psané učení – korán – se viditelně rozchází s každodenním praktikováním. Umírněný islám, který je schopen tolerovat i jiná náboženství, jako tomu je např. v Egyptě, Indonézii, Saudské Arábii a jinde, nic nedělá proti fundamentálnímu islámu, který toto náboženství diskredituje a dehonestuje.

Paní poslankyně Jana Lorencová zveřejnila na FB poznatek své kamarádky žijící delší dobu v Londýně: Tak Londýn má muslimského starostu! Je to zvláštní volba. Kamarádka se chce (kvůli chování muslimů na jejím pracovišti) vrátit domů a ptala se, jestli bych jí pomohla opatřit zaměstnání u nás. V poslední době se odmlčela, tak se situace možná zlepšila, nebo je už doma a zaměstnání si našla sama, bez mé pomoci, či rady. K londýnské volbě ale mám jednu zásadní otázku, mířenou na stůl londýnského starosty. Důvodem je, že se zabývám představou možnosti soužití dvou tak odlišných kultur. Chtěla bych, nejen na místě Londýňanů, vědět, zda současný starosta uznává právo šaría, nebo evropské právo.Je to zásadní otázka. Pokud, a u muslima je to naprosto základní předpoklad aby mohl být muslimem, uznává právo šaría, říká tím současně, že je to právo, nadřazené každému právu jinému. Pokud ale uznává právu, zakořeněné v Evropě, dává tím signál , že není muslim. Třetí možnost , kterou Korán připouští, je lhát, lhát, lhát, pokud to prospěje cestě k vítězství Aláha a Mohamedova učení. Jinými slovy, lze lhát, lhát, lhát, pokud mi jde o vítězství, stejně na mne bude v muslimském nebi čekat několik žen a stáda velbloudů (nebo naopak).

Mě osobně děsí podstata toho, co se v Londýně vlastně událo. Muslimský starosta byl zvolen v demokratické volbě a tak se mě nechce věřit, že takto volil rodilý Londýňan. Ten musel být přehlasován! Náhle demokratické principy pracují proti systému, kolik je asi v hlavním anglickém městě muslimů? Zřejmě hodně, žádné dostupné údaje nejsou, zdroj uvádí, že praktikujících muslimů je v Británii kolem tří milionů, ve velkých městech je jejich koncentrace vyšší. Mešit je na ostrovech kolem 1600… Do hlubokých úvah a rozborů nemá cenu se pouštět, předpokládám, že tak učiní odpovědní odborníci a že nás s výdledky bádání seznámí. Nám zatím nezbývá, než se smířit s faktem, že Londýn má starostu, který je islamista. Jistě si vybere do svého úřadu své souvěrce. Ale to nechci předbíhat. Uvidíme, jak se s novou společensko-politickou situací Britové vypořádají. Třeba nám ledacos napoví i referendum o setrvání Británie v Evropské unii, tzv. Brexit, který se bude konat 23. června. Necháme se překvapit.

Břetislav Albert
Na snímku je právě zvolený starosta přijímající blahopřání od svých voličů. Starosta Sadiq Aman Khan je labouristický britský politik, právník a od května 2016 starosta Londýna, jakožto první praktikující muslim v čele velkého hlavního města Západu. Je rodilým Londýňanem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *