Go to ...
RSS Feed

Kandidát není Robert Redford, ale Petr Robejšek


Před nějakým časem jsem udělal chybu v odhadu. Sledoval jsem možné i nemožné adepty na prezidentské křeslo českého prezidenta a mezi plejádou kandidátů našel mužného, pohledného chlapíka v generálské uniformě, který nás v současné době zastupuje na významné pozici v NATO. Generál Petr Pavel. Motivací byl i fakt, že prezidentské volby se zůčastňují i ženy a to v míře dosti podstatné a ženy mají rády jak uniformy, tak švarné mládence v nich. Jistě by byl kandidátem s velkou šancí. Ale pak se stalo cosi dost neočekávaného. Pan generál dal rozhovor pro MF Dnes a tam nám sdělil: Jsme vystaveni dvěma hlavním hrozbám. Současné politice Ruska a terorismu. Ruská hrozba je z hlediska vojenského významu mnohem zásadnější. Terorismus je zase z časového hlediska urgentnější. Těžko se proto hodnotí, co je horší. Z existenčního pohledu by měla případná konfrontace s Ruskem mnohem fatálnější důsledky než s Islámským státem.“

Tímto veřejným prohlášením ztratil pan generál moje sympatie. V době, kdy jsou islámským terorismem bezprostředně ohrožena evropská města a státy počítají své mrtvé v desítkách a stovkách, dávat na přední místo ruskou hrozbu, to je projev nepochopení stavu věcí a navíc umanutost s cílem zavděčit se tomu, kdo má pana P. Pavla na výplatnici. Ztráta mých sympatií pana generála nijak neohrozí, peníze bude brát pořad stejné, ne-li vyšší a svoji budoucnost může vidět v optimistických barvách.

Mě, jako občanovi s volebním právem, však primárně zajímá, kdo bude příští prezident naší České republiky. Vidíme všichni, že na tom Miloš Zeman není dobře i když zprávy, které z Hradu o svém zdravotním stavu vysílá, jsou optimistické. Já to však vidím jako přehnaný optimismus. A tak nezbývá, než se přece jen poohlédnout po dalším potencionálním kandidátovi. Jednoho bych měl. Je to můj vrstevník, obratný rétor, sympatický svým zjevem, s moudrým hodnocením věcí a událostí u nás doma i ve světe a to díky tomu, že je posuzuje nejen svými životními zkušenostmi, ale i s odstupem svého hamburgského bydliště. Je to ekonom a politolog Petr Robejšek. Má stabilní názory na řadu společných témat: Robejšek kritizuje konfrontační politiku západních vlád vůči Rusku, protože tato politika podle něho Evropu poškozuje, a také spekuluje, že evropské elity chtějí „pomocí kontrolované eskalace posílit rozpadající se evropskou jednotu tváří v tvář ruskému nebezpečí.“ Podle Robejška je Rusko „používáno jako strašák“ a ačkoliv je nebezpečné, k čemuž přispěla i západní protiruská politika, tak „v žádném případě ne tak nebezpečné, jak je nám předkládáno“ a mohlo by být spolehlivým partnerem proti nebezpečí z islámského světa. Česká republika podle Robejška tradičně náleží na Západ a největší politický přínos vstupu do EU vidí Robejšek v přesunu ČR do Západní Evropy, ačkoliv nesouhlasí se současnou podobou EU a s její politikou.

Doporučuji sledovat vývoj politologa Robejška a případně mu doporučit, aby se ucházel o prezidentskou kandidaturu. A já budu doufat, že se nezmýlím ve svém odhadu jako v případě generála Pavla.

Břetislav Albert

One Response “Kandidát není Robert Redford, ale Petr Robejšek”

  1. Vjera
    25. 4. 2016 at 19.18

    Generál Petr Pavel mně hodně zklamal, přiznám se, že jsem netušila, že má takové názory, díky za zprávu. Robejška pokud mám možnost čtu a vždy s potěšením, dodnes jsem neviděla jeho tvář, texty Robejška mi posílá dlouholetý kamarád ještě ze Světa motorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *