Go to ...
RSS Feed

Slovanská epopej počtvrté


Ano, tím titulkem je řečeno, že jsme o díle Alfonse Muchy psali v minulosti již třikrát. Nečekali jsme, že se díky našim článkům něco změní, že se pražští radní chytnou za nos a učiní smysluplné rozhodnutí, které by naplnilo tvůrcovu závěť. Výstavbou výstavní síně, ve které by celá Slovanská epopej našla trvalý domov. Prostě se tak za celých 103 let od darovací smlouvy A. Muchy nestalo. Jeho dílo je nepohodlné, je příliš velké, grandiózní, je příliš slovanské a všeslovanské. A to se dnes nenosí. Kdyby jenom dnes.

Tak se ani nedivím postoji Johna Muchy, vnuka Alfonse Muchy, který není spokojen s tím, jak s dílem jeho dědečka nakládáme. Teď dokonce obsah protestního dopisu autorova potomka zkoumají (sic!) magistrátní právníci a již jej napadli kvůli formulacím. Ještě že tam nenašli gramatické chyby. To by si na Johnovi Muchovi smlsli. V darovací smlouvě údajně není specifikováno, že pro souborné dílo musí být vybudován nový pavilon, ale oni na magistrátu za 103 nenašli ani stary a tak budou zřejmě vést j Johnem učené disputace a to se může táhnout řadu let. Třeba dalších 103. Muchovi juniorovi se také nelíbí, že dílo má putovat po světě. Svým formátem to jednoznačně není cestovní dílo. O tom v darovací smlouvě není ani slovo, tvrdí úředníci. Bodejť by bylo, autor předpokládal, že dílo bude ve svém pavilonu a lidé budou jezdit za dílem. Nikoliv naopak.

John Mucha má pravdu a obrací se se svým problemem na soud. Žádá vydání předběžného opatření: dílo nesmí opustit Prahu. Pokud ho Číňané a Japonci chtějí vidět, nechť laskavě přijedou na návštěvu, budou vítáni ve stověžaté Ptaze, kde je toho k vidění mnohem víc. Muchův vnuk dokonce souhlasí s tím, aby se epopej vrátila do Moravského Krumlova, kde přes čtyřicet let pobývala. Jenže ten zámek není státní, ale soukromý. Navíc není vhodný, protože investice do rekonstrukce zámku není soukromý majitel (slovenská firma) schopen dát dohromady. Tohle není schůdné řešení.

Epopej by měla zůstat zatím tam kde je, to znamená v prostorách a v držení Národní galerie. Praha by měla rozhodnout o výstavbě výstavní síně pro Slovanskou epopej jako jedinečné umělecko historické dílo. Ale jak všichni víme, radní hlavního města se nejsou schopni dohodnout na smysluplném vedení města, utvořit koalici a vést město ku prospěchu jeho obyvatel a občanů celého státu. Nezbývá než si přát, aby za této situace pomohl Johnu Muchovi soud a potvrdil jeho dispoziční práva k dědečkovu odkazu.

Břetislav Albert

One Response “Slovanská epopej počtvrté”

  1. Josef z Budejic
    19. 3. 2016 at 14.59

    Naprosto s článkem souhlasím, je to ojedinělé dílo vztahující se k minulosti národa a zasluhuje si úctu a uznání. A ti kteří se chtějí s dílem Alfonse Muchy setkat a poklonit se jeho geniu, nechť přijedou do Prahy. Dílo rozhodně není určeno k tomu, aby putovalo po světě a určitě si zasluhuje svoje výstavní prostory. Je ostudou tohoto národa, především pražského magistrátu, který pro svou neschopnost uznat velikost tohoto díla, není schopný ani po 103 letech mu tyto prostory zajistit. Díky naší vládnoucí garnituře, která ročně rozkrádá stamilionové částky je to nanejvíš smutné. Styďme se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *