Go to ...
RSS Feed

Televize veřejné služby si dělá co chce


Nijak nezastíráme, že redakce iReportera je ostře vymezena nejen proti praktikám České televize v oblasti zpravodajství, ale také dlouhodobě stojí na barikádě se všemi, kteří mají snahu zprivatizovat tento pokapřelý moloch. Jde o to, že obyvatelstvo i firmy zaplatí povinně koncesionářské poplatky v celkové výši cca 7 miliard korun ročně a jsou touto vynucenou povinností ekonomicky nechtěně spjati s provozovatelem vysílání. Přestože si tohoto provozovatele přímo vydržují, nemají sebemenší možnost ovlivnit charakter či skladbu vysílání. Televize veřejné služby nás dennodenně zahrnuje reprízami pořadů natočených kdoví kdy, pořady pochybné kvality jak uměleckými, tak technickými. O nevhodnosti společenské nemluvě.

Seriózní ekonomický týdeník Ekonom a také server HlídacíPes.org přinesly velmi zajímavý srovnávací materiál o mzdových nakladech zaměstnanců a středního managementu tzv. mediálních domů a organizací. Zdroje informací našly ve výročních zprávách a účetních uzávěrkách institucí. Znamená to, že konečné výstupy těchto podkladů jsou de facto úředně ověřená čísla. Porovnejte si pro zajímavost mzdové náklady soukromých mediálních domů se mzdovými náklady v České televizi. Ta vyrábí vlastních pořadů s porovnání s jinými provozovateli televizního vysílání poměrně málo, a jak už bylo konstatováno do vysílání jdou archivy, reprízy a nakoupené zahraniční pořady. Pak není jasné, proč ČT živí tolik zaměstnanců. Ale tuto a podobné otázky nechť si položí každý čtenář.

Břetislav Albert

P.S. Přesto si dovolím jednu otázku nadhodit. Již několik měsíců mohou odvážlivci sledovat nedělní polední kázání pana Moravce z televizního hnízda vysoko nad Žižkovem. Tam si VM vodí své hosty pokud se jim nezatočí z výšky hlava, tam pak vedou polední řeči a osvěžují nedělní oběd divákům. Nikde jsem se nedozvěděl, kolik ten dvouhodinový pronájem žižkovské věže stojí. Ale cosi mě říká, že to nebude pětimístná částka. Na dotaz v ČT, kdy bude dokončena rekonstrukce studia ze kterého se dříve OVM vysílaly jsem dostal odpověď, že by to mohlo být do konce června 2016. A to jsem si odpustil poznámku o tom, že kdysi ČT vysílala z vlastní výškové budovy (z tzv. respiria) a účinkující také měli za zády pražský Hrad a celé panorama. Ale to by si asi spřátelení kamarádi nepřišli na své a tak hurááá na věž!

One Response “Televize veřejné služby si dělá co chce”

  1. Jirka
    25. 1. 2016 at 19.06

    Skladba televizního vysílání je podivná. V nejexponovanější čas, který bývá kolem 20. hodiny, jsou zařazovány programy nevalné kvality a informační hodnoty. Mnohdy hodnotné programy začínají kolem půlnoci, snad, aby se na ně  nedívalo mnoho diváků nabírajících spánkem energii do zaměstnání. Zvláště veřejnoprávní televize, na kterou všichni povinně přispívají, by měla být vzorem kulturnosti a noblesnosti. Měla by diváka kultivovat, vychovávat a vzdělávat. Za to si to přece platí! Zatímco diskusní pořady, mnohdy kalící atmosféru oběda, sice něco probírají, ale nic konkrétně neřeší. Divák by jistě uvítal, kdyby se došlo k nějakému  závěru sloužícímu jako podnět k řešení problému na příslušných místech.  Vzhledem k okolnostem, jaký je ČT moloch oproti soukromé konkurenci, budí pozornost plytká nabídka pořadů většinou historického data. Proč se tak málo točí něco aktuálně? Proč je nedostatek současných zábavných pořadů a když už, proč nejsou na patřičné úrovni a bez vulgarit? Na velký počet zaměstnanců ČT je to ubohý tvůrčí výsledek a ještě bohužel nevalné úrovně. Je v nich i viditelná snaha, aby byly co nejlacinější. A to je smutné, že se šetří na kulturní výchově a vzdělání národa.
    Jirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *