Go to ...
RSS Feed

Princip zásluhovosti uplatnit jen jednou a to při výchozím výpočtu penze


Jsem poživatel starobního důchodu. Takto černé na bílém to vypadá děsivě: poživatel starobního důchodu, brr! Ale je to tak. Léta se převalila, poštou přišel výměr od Správy sociálního zabezpečení (SSZ) a rázem jsem se stal důchodcem. Penzistou. No, co se dá dělat. Nemáme odbory, jen debatní lavičky v parcích. Většina z nás už jezdí městskou hromadnou dopravou zdarma. Tedy od sedmdesáti všichni, od pětašedesáti na Senior průkaz za poplatek 180 Kč ročně. Sledujeme televizi a rádio, čteme noviny a časopisy, mnozí máme počítače připojené na internet a tak se dozvídáme o tom, co zásadního pro nás chystá vláda a jak na vládní podněty reagují naši poslanci, kteří se do poslaneckých křesel dostali i našimi hlasy, někteří převážně našimi hlasy. Politici zapomínají na fakt, že důchodci jsou pravidelnými a věrnými voliči, oni (my) totiž chceme dohnat a předehnat časy, kdy jsme k volbám povinně museli a kdy nebylo vlastně koho volit. Mnoho z nás volilo neplatně vhazováním prázdných obálek, to by jediný možný protest.

Měli bychom mít jako penzisté své poslance, zvolené jen námi a hájícími naše důchodcovské zájmy. Každý poslanec má totiž zákonodárnou iniciativu. Tu nemá ani prezident, ani Svaz důchodců, pardon seniorů ČR. A teď k meritu věci. Princip zásluhovosti při výpočtu výše důchodu je bezesporu správná metoda. Zohledňuje dosažené vzdělání, dobu, kdy dotyčný pracoval a dostával odměnu za svoji práci, také je propočítána celková výše odměn za práci a odvody jednotlivce i podíl odvodů zaměstnavatele do sociálního systému. Dalo by se to shrnout do lakonického vyjádření v tom smyslu, že tento zásluhový systém je nejen správný a i spravedlivý. Složitým propočtem pak ze SSZ vypadne částka, kterou nám měsíc co měsíc do konce našich dnů budou posílat. Zásluhovost ve výpočtu penze tedy, podle mého názoru, bere v úvahu čím jsme byli – jaké jsme měli povolání – a jak toto povolání bylo naší společností honorováno. Jistě každý z nás uzná, že úředník s maturitou na poště má mít své jisté, ale že stejně vzdělaný hasič je na tom s každodenními pracovními riziky přeci jenom co do rizikovosti povolání hůře a zaslouží si vyšší odměnu. Nejinak je na tom policista ve střídavých službách, který neví dne ani hodiny zda-li se vrátí ze služby domů. Včetně horníků v hlubinných dolech a to i přes skutečnost, že pracují u soukromých zaměstnavatelů. Takových povolání s riziky a nejistotou je celá řada. Málokodo z nás by vyjádření a zhodnocení zásluhovosti u těchto profesí zpochybňoval, obzvlášť věnoval-li se jim člověk desítky let. Ohodnocení má bezpochyby být a také je vyjádřeno při výpočtu penze.

Jenže pravicoví poslanci mají neustále vyhrady při zvyšování (valorizaci) penzí, kdy je třeba rozdělit balík peněz důchodcům. Zase mají mít výhody ti s vyššími penzemi? Já jsem přesvědčen že nikoliv. Svoje zohlednění společenského angažmá již získali a jejich penze pohybující se mezi 18 až 25 tisíci měsíčně, se od penzí „obyčejných” občanů, které jsou cca 11 tisíc, výrazně liší. Na balíku peněz určenému ve státním rozpočtu k rozdělení důchodcům se důchdci samotní již žádným způsobem nepodílejí. Proto by bylo nanejvýš spravedivé přidat každému stejný díl. A tak se nebude hovořit, že v průměru bude penzistům přidáno 200 Kč měsíčně. Ve výsledku jeden dostane 40 Kč a jeho penze bude 11 040 Kč a druhý třeba 180 Kč, aby dosáhl na 18 180 Kč. Jak říkám zásluhovost již byla jednou pro vždy oceněna. Napište, co si o mém návrhu myslíte.

Břetislav Albert

2 Responses “Princip zásluhovosti uplatnit jen jednou a to při výchozím výpočtu penze”

 1. Karla
  24. 1. 2016 at 20.39

  Naprostý souhlas. Jenom aby se to dostalo do hlav našich osvícených poslanců, kteří ve většině myslí hlavně na svoje prebendy. A tento velice dobrý návrh jde proti nim. Proč by si do budoucna schvalovali valorizaci svého důchodu o částku, kterou dostanou všichni, když mohou dostávat procentní navýšení, které je pro ně sakra výhodnější. Takže nás čeká další věc, na kterou se jaksi zapomene. (referendum, referendum, referendum nic tuto zemi nezachrání lépe než vláda lidu a prvky přímé demokracie, kterých se meinstream bojí jak čert kříže).

 2. Jirka
  25. 1. 2016 at 20.38

  S návrhem přidělení každému důchodci stejného dílu při valorizaci je logické souhlasit. Každému důchodci byla odebrána část mzdy na podporu hospodaření státu. Z použití těchto peněz a investováním, byl vytvořen úrok. Ten mohl být opravdu vysoký, kdyby s těmito penězi vedení státu správně zacházelo. Úrok roste rovnoměrně a tak i valorizace důchodů by měla být rovnoměrně rozdělena. Politici, co mají jiný názor, poškozují a ponižují staré lidi.
  Jirka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *