Go to ...
RSS Feed

Vymíráme? Vymíráme!


Problém s populací České republiky je řešitelný. Aby však byl dotažen do pozitivního konce, do zastavení klesající populační křivky, muselo by se řešení stát prvořadným projektem vlády. Není možno řešit vymírání české populace nějakou migrační vlnou z Ukrajiny, Moldávie či Turecka. Pro zachování přirozené reprodukce obyvatel nám nyní chybí víc než milion dětí v kategorii 0 až 5 let. Když se podobná demografická anomálie objevila na počátku sedmdesátých let, dali soudruzi hlavy dohromady a vymysleli státní podporu pro mladá manželství, tzv. novomanželské bezúročné půjčky při kterých se část odepisovala při narození dítěte. Půjčka stačila na základní vybavení malého bytu. Pamatuji si také, že pořízení bytu v těch časech nebylo nemožné, pořídili jsme si družstevní byt 4+1 na Jižním Městě za 40tisíc korun a 200 odpracovaných hodin. Na těch 40tisíc jsme dostali bez problémů druhou půjčku, kterou jsme ručili se souhlasem družstva tím bytem. Jen zdravotní problémy manželky byly důvodem, že jsme zůstali tři a nesplnili očekávanou reprodukční kvótu. Naši sousedi to stihli za nás a náš syn měl čtyři kamarádky.

V dnešní době jsou peníze, jak známo, až na prvním místě a tak by státní politika musela kritéria pro porodnost značně přehodnotit. V ekonomické skladbě obyvatel ČR je cca jeden milion lidí (půl milionu párů) schopných mít v ideálním věku dítě či děti. Jde jen o volbu vhodné motivace a výchozí parametry. K těm patří: vlastní byt, zařízení bytu, zaměstnání obou partnerů. Pokud stát takové dvojici nabídne na pět až osm let doplatek na bydlení, bezúročnou státní půjčku na pořízení a zařízení bytu v přiměřené hladině podle místa kde dvojice žije nebo se rozhodne žít (čímž by se mohlo řešit zabydlování potřebných oblastí země) a odpis x procent z poskytnuté půjčky při narození dítěte (a dožití jednoho roku), tak by to byly dobře vynaložené finanční prostředky. Jistě by bylo nutné velmi pečlivě vypilovat všechny podmínky, aby nemohlo dojít ke zneužití, to by pro takovou akci bylo kontraproduktivní. To vše by se ale dalo ohlídat. Účinnost by se dala vyhodnocovat po jednom či dvou letech, platnost těchto opatření by se dala prodlužovat při zachování stejných podmínek podle potřeby. Je to téma pro veřejnou diskuzi. Tak se přátelé zkuste nad obsahem zamyslet a přinést nějaký vlastní podnět.

Břetislav Albert

Jako ilustrace k této úvaze je použita věková křivka z roku 2012 ze které je možné odečíst důležitá data pro argumentaci. První vysoký kopec jsou tzv. „Husákovy děti“, druhý kopec jsou poválečné ročníky.

One Response “Vymíráme? Vymíráme!”

  1. Lubomír
    11. 12. 2015 at 7.50

    Problém, je v tom, že politici nevidí dál než je jejich čtyřleté funkční období…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *