Go to ...
RSS Feed

Byli jsme pár vteřin od války


Rusové vzali mezinárodní úsilí o likvidaci teroristických fundamentalistických bojovníků islámského státu ISIL za své a leteckými silami začali decimovat bojovníky a jejich ležení na území Sýrie. Předtím se to totéž snažili neúspěšně Američané. V úterý 24. listopadu 2015 došlo k tragické události, která může být spouštěčem fatálního vývoje v této oblasti. Z tureckého území byla odpálena protiletadlová střela na ruský stíhací bombardér Su-24. Oba piloti se sice stačili katapultovat, ale moc si nepomohli. Jeden byl po dopadu na zem zajat syrskými Turkmeny a druhého ještě ve vzduchu rozstříleli členové syrské vzbouřenecké gerily. O jejich osudu je tak téměř definitivně rozhodnuto.

Pochybuji, že tuto událost přejdou Rusové s klidem a bez skřípění zubů a zaťatých pěstí. Na odvetu nebudeme zřejmě čekat nijak dlouho, to by odporovalo odvěké zvyklosti, že po vině musí rychle následovat trest, jinak se vše mine účinkem. Na vině jsou také Turci, kteří na ruský bombardér vyslali rakety. Podle tvrzení Moskvy zcela bezdůvodně a se záměrem vyprovokovat. Putin se nechal slyšet (a jeho prohlášeni jistě v evropské centrále NATO zaznamenali), že si turecký útok nenechá líbit a že odveta bude drastická. 

Stojíme tedy na hraně propasti nazývané válka. Místo toho, aby se síly demokratických států spojily a donutily islámský stát ke kapitulaci a odzbrojení, jsou horkokrevní Turci schopni rozdávat rány pod pás. To si ruský medvěd nenechá líbit. A i když je naše malá země členem NATO a měli bychom tedy stát v jednom šiku s Tureckem, obávám se, že u nás moc sympatií Turci nemají. A kdyby záleželo na mě, tak bych se pro jejich podporu nevyslovil.

Břetislav Albert
Na obrázku je záznam radaru zachycující trasu letu Su-24

One Response “Byli jsme pár vteřin od války”

  1. Petr
    24. 11. 2015 at 20.39

    Vůbec ty idiotský Turky nechápu. Sestřelit letadlo, které jen trochu lízne ten miniaturní výběžek, to může jen absolutní blázen. Šířka toho výběžku je cca. 2-3 km (změřte si to na Googlu). Tohle Su-24 přeletí při běžné cestovní rychlosti za necelých 15-20 vteřin (!). Tak jak ho sakra mohli 10x varovat, aby opustil turecký prostor? To je asi jako kdyby nás při rychlosti 50 km/h stavěli policajti a za to, že jsme nezastavili na 3 metrech, by nás zezadu zastřelili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *