Go to ...
RSS Feed

Ještě jednou k seriálu Doktor Martin


Na článek redakčního kolegy reagoval podrážděně jednen můj známý se kterým jsem přišel před časem do pracovního kontaktu. Vyčinil mě, že zveřejňujeme plytkou, zlou a drzou kritiku odpovědné práce dramaturgů a scénaristů České televize. Konkrétně jsme zveřejnili laický divácký názor o seriálu Doktor Martin. Nejsme specializovaný web, který by se televizní formě profesionálně věnoval, ale máme jako diváci a především jako koncesionáři právo, ne-li přímo povinnost se vyjadřovat k tomu, co se ve veřejnoprávní televizi vyrábí a vysílá. Můžeme tak činit díky svobodnému šíření názorů na internetu nesvázaném zatím žádnou cenzurou a stranickou disciplinou provozovatele. 

Vedle našeho článku na iReportéru jsme našli na platformě ČSFD, věnované filmové a televizní tvorbě, recenze od diváků, kteří se této tvorbě hlouběji zabývají. Jsou na webu registrováni a tvoří zájmovou skupinu. Pro posouzení jsem vybral dva divácké názory ze skupiny těch, jimž se seriál nelibil a které zhruba odpovídají názoru redakčního kolegy. Z několika set hodnotitelů seriálu na ČSFD byly jen tři, kteří seriálu dali pět hvězdiček – tedy maximum kvality – a to ještě s drobnými výhradami. Nejvíce hodnocení mělo dvě a tři hvězdičky, což je průměr až podprůměr. Celá stránka hodnotitelů dala nulu a slovní visačku Odpad! To není dobrá vizitka pro převzatou televizní tvorbu. Je třeba vzít v úvahu i skutečnost, že amatérští recenzenti se kladně vyjadřovali především pro to, že jsou rádi ze seriálů s českými reáliemi a známými herci. Neřešili nereálnost a nepravděpodobnost příběhu jako takového. Osobně souhlasím s kolegou Skupienem, že kdyby ČT nadabovala původní britský serál, mělo by jeho odvysílání větší divácký úspěch než česká verze. Český televizní divák je unaven doktorskou ságou z Růžové zahrady, její někteří protagonisté utíkají do Počátků a našli se i tací, co dojeli vlakem až do Beskyd. 

Vybral jsem z ČSFD dvě divácká hodnocení na ukázku. Chtěl jsem napsat autorům o souhlas se zveřejněním na našich stránkách, ale neměli (na rozdíl od jiných) u svých příspěvků emailovou adresu. Snad se tedy nebudou zlobit. Zatím jim jen děkuji. 

Břetislav Albert, vydavatel

ondrula * (8.9.2015) Musel jsem se smát. Tedy ne že by mě pobavila nějaká donutilovská komediálnost nebo co, ale smál jsem se spíš kouzlu nechtěného tohoto nebývale nepovedeného seriálu. Už v úvodu, když arogantní doktor přijíždí do malebné beskydské vesničky, vystavěné ze dřeva zřejmě někde ve skanzenu (z důvodu její náležité malebnosti), jsem zaúpěl. A ty postavy, ach, ty postavy. Čvančarová se opět o něco víc vyžrala a opět hraje femme fatale, což nikdy nepochopím. Donutil marně bojuje se svojí sestřičkou, neuvěřitelně blbou, drzou, nekompetentní a věčně otrávenou Slovenou a když jí po zásluze kopne do prd*le, vzbouří se proti němu veškeré veřejné mínění. Žijou tam v tý vesnici samý dementi? Mimochodem, za zmínku stojí i Slovenin otec, což je podivný knírač v džísce, jenž se krutě zamiloval do jakési hysterické natupírované krávy, která otřesným způsobem přehrává, když blbečkuje na svýho mrňavýho pejska v tašce. Ale dál. Dál tu máme nějaký dva dělňase, ti se naprosto nepochopitelným způsobem pokouší Donutila zavraždit pokaždý, když ho potkají na silnici. WTF? Když je Donutil opravdu v koncích, dojede se nechat utěšit od tetičky Jany Štěpánkový, která je nějakým ztělesněním laskavé životní moudrosti nebo co a k téhle postavě jsem cítil opravdový odpor. Donutil má coby doktor ovšem dost smůlu, protože pokaždé, když se pokouší někoho léčit, tak dotyčný se na něj strašlivě nase*e. To je třeba případ věčně nasran*ho Václava Kopty, který hraje postavu bývalého kantora, a těžce nese, že mu Čvančarová pokazila jeho kariéru učitele… WTF? Scénárista neví, že místo učitele není žádná kariéra, že je to jen špatně placený způsob trýznění pro masochisty a když vás někde vykopnou, snadno nastoupíte jinde? Ale dál. Do panoptika těchto podivných postaviček výborně zapadá zcela neuvěřitelná postava starý brécy, jinak fořtovo manželky, která se zaplete s místním mladistvým idiotem; idiot jí na veřejnosti naprosto bizarně vyznává lásku a dělá scény jako z šestákovýho románu. Ještě se tam potácí jakýsi podivný policajt, jenž jedná, jak kdyby byl po lobotomii a také neuvěřitelně neschopný instalatér Norbert Lichý, ten ovšem bohužel ani svým neobyčejným hereckým talentem nedokázal prolomit debilitu scénáře. No a mezi těmito kokoty se nešťastně motá Donutil, kterého jeho osvědčená arogance rychle opouští, protože zřejmě rychle pozná, že v takovém pohádkovém prostředí plném psychopatů a autistů mu zjevně není nic platná.

Lucky48 ** (8.9.2015) Normálně bych se ani nedívala, ale nemoc občas zamíchá osudím. Nemůžu hodnotit, jak si tento seriál stojí oproti jiným z tuzemské tvorby, protože zas tak nemocná díkybohu nejsem, ale dle reklam jsem to čekala ještě o stupeň horší. Každopádně žádný velký děj se neděje, což by v zásadě až tak nevadilo, nemám nic proti seriálům, které plynou pomalu, hrají tam dobří čeští herci a je to celé takové hezké, milé, barevné a nenáročné. Ale zároveň to neznamená, že to musí být neskutečně stupidní, scenáristicky naivní, nedotažené a herci neuvěřitelně se pitvořící a přehrávající. Čestnou výjimku tvoří Václav Kopta. Miroslav Donutil hraje svou čtyřistapadesátou roli opět stejně jako všechny předchozí, ale u něj to aspoň beru tak, že se prostě dívám na „Mirka“. Jitka Čvančarová ochotnicky ztvárňuje další ze série femme fatale a Jana Štěpánková, která je jinak výborná herečka, se zřejmě chtěla podívat do Beskyd, což jí samozřejmě schvaluji. A po tom všem si pokládám řečnickou otázku… Proč není možné natočit oddechový, milý, český (československý) seriál s alespoň trochu přijatelným scénářem, který se pro jednou na světě vykašle na velice komické až k popukání vtipné představy o českém (nebo moravském…) venkově plném debilů, psychopatů a postav na jedno použití, jejichž jediným smyslem existence je chodit jako kokot, tvářit se jako kojot a nahrávat hlavnímu hrdinovi na jeho vtipné repliky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *