Go to ...
RSS Feed

Budoucí prezidentský kandidát to má jisté už nyní


Stranou pozornosti televizních i rozhlasových stanic, které měly ve svém zorném poli dramatické pařířské události, uskutečnila pravicově orientovaná iDNES rozsáhlou anketu ve které měli internetoví čtenáři dát svůj hlas jedné ze čtrnácti vybraných osobností coby příštímu prezidentovi České republiky. Z jedné IP adresy počítače bylo možné zaslat pouze jeden hlas, pokud by se někdo pokusil poslat více hlasů, vyhodnocovací počítačový filtr zpracovatele by hlasy navíc vyřadil. Hlasovací ankety se zůčatnilo přes 110 000 (!) uživatelů internetu. Tady je vhodné podotknout, že agentury používají k anketním průzkumům 1400 až 1700 dotazovaných. Nečekaně vysoké číslo účasti je sociologicky velmi hodnověrné a má obrovskou vypovídací hodnotu. Jediný korektiv oproti jiným způsobům sběru anketních dat je skutečnost, že odpovídali jen ti občané, kteří mají a používají počítač. To znamená, že skupina občanů 65+ byla zastoupena sporadicky. O to jsou výsledky překvapivější pro vítěze. Tím se stal Miloš Zeman, který dostal 22,6% hlasů. Na dalších místech celkově za Zemanem (22,6 %) skončil právě generál Petr Pavel (14,4 %), třetí byl kněz Tomáš Halík (9,5 %), čtvrtý ekonom Jan Švejnar (7,9 %) a první pětici uzavírá exprezident Václav Klaus (6,5 %). Žádného ze 14 nabízených kandidátů si nedokázalo vybrat 11,7 procenta hlasujících.

K anketě se vyjádřil sociolog Jan Herzmann: „Statistici, sociologové a výzkumníci vůbec jsou vůči internetovým anketám dosti skeptičtí a já nejsem výjimkou. Když se ale nějaké ankety zúčastní přes 110 tisíc uživatelů internetu, rozhodně nelze nad výsledky jen tak mávnou rukou. Tím spíš, že výsledky jsou zpracovány podobným způsobem, jak je to běžné v profesionálních výzkumných agenturách, tedy s využitím metody vážení, která umožňuje „opravit“ vliv nerovnoměrného rozložení internetové populace na území České republiky.“

Výsledky internetových voleb iDNES.cz a MF DNES se co do výsledků v regionech podobají druhému kolu prezidentské volby z roku 2013. Tehdy Miloš Zeman Karla Schwarzenberga drtivě porazil ve všech krajích právě s výjimkou Prahy. Jen knížete Schwarzenberga nyní nahradil generál Pavel. Připomeňme si také, že v prvním kole skutečné volby prezidenta v roce 2013 Miloš Zeman vyhrál v osmi krajích (na Moravě, v pohraničí a v části Čech), zatímco jeho tehdejší soupeř Karel Schwarzenberg v šesti (Praha a pět českých krajů). V této internetové anketě vyhrál Miloš Zeman ve všech krajích republiky kromě Prahy, zde ho překonal gen. Petr Pavel. Mezi prezidentskými kandidáty nebyl K. Schwarzenberg, který předem veřejně oznámil, že se prezidentské volby v roce 2018 již nezúčastní.

Zajímavá je podpora pro generála Petra Pavla. Jde napříč politickým spektrem a například u voličů sociální demokracie je bývalý náčelník generálního štábu – stejně jako v celkovém pořadí – druhým neoblíbenějším kandidátem. „Mrkvičku“ ostrouhali dva ostřílení volební matadoři Jana Bobošíková a Zdeněk Škromach, skončili na posledních dvou místech s méně než jedním procentem (0,5 a 0,2%).

Připravil Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *