Go to ...
RSS Feed

Princip zásluhovosti


Stávkujících penzistů si nikdo nevšimne. Nalezeno na internetu

Stávkujících penzistů si nikdo nevšimne. Nalezeno na internetu

Nepopírám skutečnost, že jsem poživatel starobního důchodu. Takto černé na bílém to vypadá děsivě: poživatel starobního důchodu, brr! Ale je to tak. Léta se převalila, poštou přišel výměr od Správy sociálního zabezpečení (SSZ) a rázem jsem se stal důchodcem. Penzistou. No, co se dá dělat. Nemáme odbory, jen debatní lavičky v parcích. Většina z nás už jezdí městskou hromadnou dopravou zdarma. Tedy od sedmdesáti všichni, od pětašedesáti na Senior průkaz za poplatek 180 Kč ročně. Sledujeme televizi a rádio, čteme noviny a časopisy a tak se samozřejmě dozvídáme o tom, co zásadního pro nás chystá vláda a jak na vládní podněty reagují naši poslanci, kteří se do poslaneckých křesel dostali i našimi hlasy, někteří převážně našimi hlasy.
Měli bychom mít jako penzisté své poslance, zvolené jen námi a hájícími naše důchodcovské zájmy. Každý poslanec má totiž zákonodárnou iniciativu. Tu nemá ani prezident, ani Svaz důchodců, pardon seniorů ČR. A teď k meritu věci. Princip zásluhovosti při výpočtu výše důchodu je správná metoda. Zohledňuje dosažené vzdělání, dobu, kdy dotyčný pracoval a dostával odměnu za svoji práci, také je propočítána celková výše odměn za práci a odvody jednotlivce i podíl odvodů zaměstnavatele do sociálního systému. Dalo by se to shrnout do lakonického vyjádření v tom smyslu, že tento zásluhový systém je nejen správný a i spravedlivý. Složitým propočtem pak ze SSZ vypadne částka, kterou nám měsíc co měsíc do konce našich dnů budou posílat. Zásluhovost ve výpočtu penze tedy, podle mého názoru, bere v úvahu čím jsme byli – jaké jsme měli povolání – a jak toto povolání bylo naší společností honorováno. Jistě každý z nás uzná, že úředník s maturitou na poště má mít své jisté, ale že stejně vzdělaný hasič je na tom s každodenními pracovními riziky přeci jenom hůř a zaslouží si vyšší odměnu. Nejinak je na tom policista ve střídavých službách, který neví dne ani hodiny zda-li se vrátí ze služby domů. Takových povolání s riziky a nejistotou je celá řada. Málokodo z nás by vyjádření a zhodnocení zásluhovosti u těchto profesí zpochybňoval, obzvlášť věnoval-li se jim člověk desítky let. Ohodnocení má bezpochyby být a také je vyjádřeno při výpočtu penze.
Jenže pravicoví poslanci mají neustále vyhrady při zvyšování (valorizaci) penzí, kdy je třeba rozdělit balík peněz důchodcům. Zase mají mít výhody ti s vyššími penzemi? Já jsem přesvědčen že nikoliv. Svoje zohlednění společenského angažmá již získali a jejich penze pohybující se mezi 18 až 25 tisíci měsíčně, se od penzí „obyčejných” občanů, které jsou cca 11 tisíc, výrazně liší. Na balíku peněz určenému ve státním rozpočtu k rozdělení důchodcům se důchdci samotní již žádným způsobem nepodílejí. Proto by bylo nanejvýš spravedivé přidat každému stejný díl. A tak se nebude hovořit, že v průměru bude penzistům přidáno 200 Kč měsíčně. Ve výsledku jeden dostane 40 Kč a jeho penze bude 11 040 Kč a druhý třeba 180 Kč, aby dosáhl na 18 180 Kč. Jak říkám zásluhovost již byla jednou pro vždy oceněna. Napište, co si o mém návrhu myslíte.

Břetislav Albert

One Response “Princip zásluhovosti”

  1. Naďa
    18. 2. 2019 at 14.05

    Ano je pravda, že cituji: „Na balíku peněz určenému ve státním rozpočtu k rozdělení důchodcům se důchdci samotní již žádným způsobem nepodílejí“. Ale za svoji kariéru se z vyšších platů odvádělo VÍC peněz, do státní pokladny. Tak si myslím, že % výpočet z pohyblivé částky je spravedlivější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *