Go to ...
RSS Feed

Zdali-pak bude mít paní Spravedlnost opravdu zavázané oči?


Dočká se zámek Buštěhrad dokončení rekonstrukce?

Dočká se zámek Buštěhrad dokončení rekonstrukce?

Je středa 13. května 2015 dopoledne. V Praze se chýlí ke svému konci proces s MUDr. Rathem a spol. v jednom z největších ostře sledovaných korupčních procesů. Ještě než bude vynesen rozsudek, dá se poměrně dobře vysledovat atmosféra nastavená proti doktoru Rathovi. Nejsem jeho fanoušek ani nepatřím do skupiny příznivců žaloby. Ale už z toho, jak se žalobce Jirát pro veřejnost vyjadřuje o lidech z procesu, je cítit, že je předem rozhodnuto. O obžalované, na jejíž výpovědi je žaloba postavena, se vyjadřuje jako o paní inženýrce Salačové, kdežto o obžalovaném, který je nositelem akademického titulu z oboru lékařství, tak ten je v jeho interpretaci jen obžalovaný Rath. Ale to je jen pocitové slovíčkaření, vypovídá jen o sympatiích žalobce.

Manželé Kottovi, lékaři, byli uznáni organizátory v celé té peripetii. Nepravomocně obdrželi poměrně vysoké tresty a čekají na svobodě na odvolací soud. Exhejtman a exposlanec MUDr. Rath, jako ten, který to všechno kryl svým postem a autoritou, zřejmě dostane exemplární trest. Předpokládám, že pan žalobce Jirát vysloví přání, aby byl odsouzen alespoň ke dvanácti letům do věznice s ostrahou. No budiž. Exhejtman se zcela jistě odvolá a bude pokračování kauzy ve vyšším levelu. A tady se zřejmě začnou dít věci. Musím připomenout, že před pár lety byl odsouzen k nepodmíněnému trestu jiný politik a exsenátor Alexandr Novák za korupční jednání při kterém si přišel k částce cca 40 milionů korun. Tyto peníze ukryl na zahraničním účtu a posléze za ně nakoupil pozemky a nemovitosti, stal se jejich „řádným” majitelem a vlastníkem. Když to prasklo dostal čtyři roky nepodmíněně ve věznici s dozorem. Všichni jsme viděli zvědavé televizní záběry jak exsenátor vychází den co den z věznice kamsi na stadion, kde prováděl údržbové práce a navečer se vracel ulehnout na zločinecké lože. K trestu odnětí svobody vyfasoval pan Novák i peněžitý trest ve výši 5 milionů korun, které rodina uhradila. Po dvou letech byl propuštěn a dnes je již na svobodě i díky veřejné záruce motorkářského klubu.

Porovnání těchto dvou korupčních afér bude muset zcela určitě hodnotit odvolací soud a jistě dospěje k zajímavému verdiktu. V obou případech šlo o organizovanou trestnou činnost, kdy muselo více lidí přiložit ruku k dílu, aby se došlo k vytčenému (pochybnému) cíli. Symbol Spravedlnosti je dáma se závázanýma očima, to proto, aby neviděla, kdo před ní stojí, jaký má šat a jak se tváří. Aby rozhodla jen podle míry viny a podle toho, na kterou stranu se přechýlí misky vah pro a proti.
To bude v kauze Rath zajímavé.

Břetislav Albert

V odpoledních hodinách ukončil státní žalobce doktor Petr Jirát svoji závěrečnou řeč. Sdělil soudu své návrhy trestů pro Ratha a Novanskou. Davidu Rathovi žalobce navrhl nepodmíněný trest v horní třetině, tedy nejméně ve výši devíti let ve věznici se zvýšenou ostrahou, tedy například ve Valdicích. Dále navrhl propadnutí veškerého majetku a zákaz činnosti ve státní správě. Ještě že náš soudní systém vytěsnil trest smrti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *