Go to ...
RSS Feed

Rejnok za dvě miliardy nebo blob za tři? Pražský rozpočet unese oba projekty…


Koncertní síň ve tvaru rejnoka měla pojmout osm set diváků...

Koncertní síň ve tvaru rejnoka měla pojmout osm set diváků...

Zpráva z tisku: Spory provázející soutěž o novou budovu Národní knihovny, v níž v roce 2007 zvítězil návrh již zesnulého architekta Jana Kaplického, se znovu dostaly k soudu. Ten v úterý 21. 4. 2015 vyhověl žalobě architekto-nického studia HŠH architekti, které požadovalo po Národní knihovně 2,9 miliónu korun za umístění v soutěži. Zároveň rozhodl, že Kaplického návrh měl být ze soutěže vyloučen.

A teď by měla následovat žaloba na náhradu škody plus náklady na tu partičku z výběrové komise, v níž dominovala jedna paní architektka, která všude tvrdila, že její dřívější známost s Kaplickým neměla na rozhodování vliv, a všichni pištěli, že ano, že ona je čestná a jak by také nemohla být, když se vrátila z emigrace, neboli my ostatní, kteří jsme naopak tady v té České kotlině žili, musíme držet hubu a krok, protože o naší čistotě a mravnosti nelze snad ani mluvit, když jsme tu byli s „těmi komunisty“. Ondyno tatáž paní architektka hovořila ve veřejnoprávní televizi, a aniž by projevila trochu studu, prohlásila, že Kaplického návrh skutečně neodpovídal zadání, ale vůbec se nestyděla, že ho sama tak vehementně prosazovala. Natož aby se snad veřejnosti omluvila. Neměla by ta dáma sáhnout do kasičky, když je tak mravní a čestná? Za každý omyl se přece mezi slušnými lidmi platí. Přinejmenším upřímnou omluvou. A za vědomý „omyl“ zejména. Takové se dokonce řeší u soudů. A zaplatit by měli všichni, kdo dělali tehdy hysterické dusno. A omluvit se. Celá ta parta vykuků, která si udělala z tzv. nových pořádků bezva kšeftíček. Nedávno zase v ČT rozdávala moudra Eliška Kaplický Fuchsová, která nese umanutou štafetu, jejímž cílem je na Letné zhmotnit některé dílo svého manžela. Když to nepůjde s blobem, tak zkusíme tu koncertní halu, kterou odmítli v Českých Budějicích. Paní E. Kaplický Fuchsová se dala na politiku, do které nasedla jako do výtahu paternosteru, za ANO zasedá v zastupitelstvu hl. m. Prahy a protože je s primátorkou jedna ruka, jistě se brzy dočkáme nějakého „kaplicého” znovuzrození.

Finanční odpovědnost za zmíněnou vysouzenou žalobu by měl nést hlavně tehdejší ředitel Národní knihovny, který vše musel vědět a mlčel a Kaplického projekt neobyčejně nadstandardně prosazoval (jistě by dnes blábolil, jak věřil výběrové komisi, protože on přece není opdborník, ale co by říkala výběrová komise a zejména paní architektka J., to by mne opravdu zajímalo). Jenže exředitel bude mimo hru, protože co kdyby začal vykládat jako to bylo v listopadu 1989 na Vyšehradu, kde vše organizovali loajální studentští činovníci z fakultních výborů SSM a jim podobní, za což pak obdrželi všichni „státní držhubné“, aneb lehkoživnost ze státní peníze, a je jedno, zda jsou dnes líní, na co sáhnou, tam sto let tráva neroste, že mají dobře placené funkce v oblastech, k nimž nejen nemají vzdělání, a žeby i to vzdělání získali mnozí neobyčejně pozoruhodným způsobem, a jejich „odborné“ znalosti jsou ani ne na úrovni hospodských pivních řečí (slyšeli jste někdy co dokáže vyslovit státní pověřenec přes jaderno?), naučili se především intrikovat, kasírovat z eráru slušné peníze, podvádět, dělat křivárny a podobně, a to se jim toleruje, jen když budou dál mlčet a nic neprásknou.

Obavy jsou ovšem zbytečné. Nikdo by totiž nepovstal uražen nad tím, jak byl v listopadu 1989 an. oklamán a obelhán, nikdo by nevzal vidle a řemen. Zase se bude držet huba. Národní knihovna to přece nakonec zaplatí. Stejně to jde všechno ze státní kasy. A až někdo bude potřebovat peníze na své zdraví, tak se holt sebereme, budeme „rejt držkou v hlíně“, jak zpíval Karel Kryl, a budeme sbírat víčka od PET lahví a skládat se tak i onak spolu s dalšími slušnými lidmi, abychom někomu alespoň zmírnili jeho utrpení v nemoci – protože zdravotní pojišťovny „samy mají málo“, natož aby platily za nějaké své pojištěnce. Nejsme pitomci, my z toho Podhradí? Pouze pitomci?

EL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *