Go to ...
RSS Feed

Platí to více než sto let


Americký novinář skotského původu John Swinton (1829–1901)

Americký novinář skotského původu John Swinton (1829–1901)

Není to jen Zeman, který když potkává dotazující se novináře říká, že se ptají jako idioti a občas je tak tituluje, i když dobře ví, že drtivá většina z nich takoví nejsou. Ale chtějí-li domů přinést výplatu, musí ze sebe idioty dělat, klást dementní otázky a překrucovat události.

V rámci objektivity je nutné poznamenat, že autor níže uvedeného výroku byl naturalizovaný Američan (původem Skot), který žil v letech 1829 až 1901. Tato skutečnost nijak nesnižuje hodnotu ani pravdivost výroku.  John Swinton, bývalý personální šéf ale také píšící novinář novin New York Times, při projevu v rámci přípitku v New York Press Club mimo jiné řekl:

„V současné době neexistuje taková věc, jakou je nezávislý tisk. Víte to stejně dobře, jako já. Není mezi vámi ani jeden novinář, který by se odvážil upřímně vyjádřit svůj vlastní názor. Víte předem, že kdyby to udělal, nikdy by se to neobjevilo v tisku. Jsem týdně placen za to, že své upřímné mínění nezveřejňuji v novinách, pro něž pracuji. Vy ostatní jste placeni za stejnou věc a kdo z vás by byl tak pošetilý, aby napsal svůj upřímný názor, brzy by se ocitl na ulici a hledal by si jiné zaměstnání. Kdybych dovolil, aby se v jednom čísle mých novin objevil můj poctivý názor, do dvaceti čtyř hodin bych přišel o místo. Prací žurnalistů je zabíjet pravdu; bezostyšně lhát; překrucovat pravdu; hanobit; plazit se u nohou mamonu a prodávat svou vlast a rasu za svůj denní chléb. Vy i já víme, že věřit v nezávislost tisku je bláznovství. Jsme nástroji a vazalové bohatých mužů za scénou. Jsme skákající tajtrlíci, oni tahají za drátky a my tancujeme. Naše talenty, naše možnosti a celé naše životy jsou vlastnictvím těchto mužů. Jsme intelektuální prostituti.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *