Go to ...
RSS Feed

Bestie válka


Z filmu Bestie válka o bojích Rusů v Afghánistánu

Z filmu Bestie válka o bojích Rusů v Afghánistánu

Těch našich kluků je mi líto, stejně jako jejich rodin a nejbližších. A přitom stačilo tak málo a mohli žít. Na tisíce kilometrů vzdálené válčiště je vyslali členové české vlády a tento svůj  krok si nechali posvětit dolní sněmovnou parlamentu. Vláda či vlastně jen ministr obrany dostal pokyn od velení NATO, přenesl požadavek na vládu, která jej odsouhlasila a pak zapojila do hry parlament.

Když se v horkých teritoriích začala angažovat Velká Británie, mohla se seriózní i bulvární média strhat, aby zveřejnila tu nejlepší fotku pilota bitevního vrtulníku prince Williama. Tak se do povědomí občanů a voličů Anglie dostala zásadní informace o tom, že „svého syna a vnuka” poslala i královská rodina. Ono i takové gesto má svůj neopominutelný význam. Opravdu pánové Topolánku, Nečasi, Zemane a ostatní, nestačí, abyste si navlékli na pár minut pro fotografy neprůstřelné vesty a ocelové přilby a hlásili se z Bagrámu, že tam jako jste. Druhý den jste již zase dýchali pražský vzduch. Nikdo z českých poslanců a členů vlády v Afghánistánu syna či manžela nemá, proto se jim tak snadno a jednomyslně rozhoduje o jejich tamním pobytu a jeho prodlužování.

Nikdo z nich se nevrátil pro informace staré čtvrt století a více. Za deset let okupace Afghánistánu Sovětským svazem se tam vystřídalo téměř půl milionu vojáků a důstojníků sovětské armády. Patnáct tisíc jich padlo v partyzánské válce, kterou vedli proti pravidelným jednotkám velmi úspěšně mudžáhedíni a talibánové zahalení v hrubých pytlích a s hlavami v šátcích. V rukách měli americké zbraně a s jejich pomocí decimovali okupační armádu o síle 120 000 mužů. Ruční střely Stinger v rukách partyzánů dokázaly snížit početní stavy sovětských bitevních vrtulníků Mi-24 skoro na minimum, stejně tak dopadly i dopravní zásobovací letouny. Kdo shlédl film Bestie válka, dobře ví, o čem je řeč. Někteří Afghánci sice neumějí číst a psát, ale s kalašnikovem či útočnou puškou M16 dovedou zacházet tak, že jim závidí i profesionální vojáci. Navíc bojují v prostředí ve kterém vyrostli a tak jsou přesvědčeni, že svá území bráni proti vetřelcům a že je vše dovoleno. Nikdy jim nikdo nevysvětloval, co jsou to válečné konvecnce, jak se má podle pravidel zacházet se zajatci, co to je Červený kříž, co jsou parlamentáři a celá řada dalších civilizačních vymožeností. A tak střílí krocany… Zbraní mají z minula víc než dost, ještě tak na dvě tři války. Jsou neporazitelní. A oni to vědí. Nechtějí žádnou demokracii, jim vyhovují tradiční kmenová a rodová uspořádání. Živobytí si zajišťovali a zajišťují pěstováním makovic a jejich zpracováním. Však on to někdo koupí. O zboží je zájem. Vymění ho za dokonalejší zbraně pro partyzánskou válku, jejich spravedlivou válku.

Pochopí to vedení NATO, poslanci v Bruselu, v Praze? Budou muset kvůli jejich zabetonovanosti dál umírat mladí muži z Česka, Británie, Spojených států?

Prezident Zeman zaštítil svůj postoj k účast našich vojáků na afghánské misi tvrzením, že u Bagrámu se bojuje za Prahu (komu to něco připomíná, tak se nemýlí). Jenže v době, kdy zaznělo původní znění této výzvy, se naše republika připravovala ze všech sil na napadení ze strany nacistického Německa. Čs. armáda měla téměř dva miliony dobře vyzbrojených vojáků, budovaly se hraniční pevnosti, plzeňská zbrojovka jela na třísměnný provoz a chrlila děla, tanky, pevnostni věže a kanony. A dnes? Bitevníky L-139 prodáváme na arabských trzích, Migy 29 jsme vyměnili směšným obchodem o kterém je lepší nemluvit, české letectvo je na leasing, vojenská dopravní letadla CASA jsou vhodná jen na přepravu koní Przewalského, necvičíme žádné vojskové zálohy, nemáme obrannou doktrinu, zmiňovat osud špičkových radarů Tamara a Vera by bylo poslední kapkou do prezidentovy euforie. Ne, v Bagramu se nebojuje za Prahu. Za tu je třeba bojovat zde doma, v Evropě.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *