Go to ...
RSS Feed

President a vládní pokrytci


img_161084_origMiloš Zeman byl v září 2001 po atentátu islámských teroristů na budovy Světového obchodního centra v New Yorku asi jediným světovým politikem, který zaujal vůči pachatelům toho činu naprosto jednoznačné a nekompromisní stanovisko:

S teroristy se nevyjednává, nýbrž bojuje, řekl tehdy, a získal si tím i mezi svými protivníky značný respekt. Emocionální efekt, vyvolaný atentátem o mnoha tisících obětí, jen tu a tam probíjely ojedinělé absurdnosti vypadávající z úst akademických dobromilů. Erazim Kohák tehdy napsal: Hlad žene vlky z hor, a mínil tím, že si zpupná a přejedená Amerika svou zkázu vlastně způsobuje sama. To nicméně tehdy byl hlas vskutku okrajový.

Dnes jako by se vše měnilo. Zeman dále říká své teze o nebezpečí islamismu, které čerpá ze své oblíbené knihy Střet civilizací. Její autor prof. Samuel Huntington už před mnoha lety varoval před blížícím se karambolem, v němž se ocitne stará euroatlantická civilizace, kterou brzdí její vzdělanost, humanistická tradice a kultura, a na druhé straně výbušný rozpínavý islám, který se nezdržuje nějakými dlouhými řečmi o humanitě a jsa veden absolutní vírou v absolutní pravdy, jde rovnou na věc. A tou věcí není nic menšího, než vývoz islámských hodnot za hranice islámského světa. Zeman tuto tezi jen zjednodušil a jak je zvyklý, ochutil tu a tam ironickými přípodotky. Když odsoudil květnový teroristický útok na židovské cíle, postavil se jasně na stranu proti násilí, fanatismu, nesnášenlivosti a rasismu. Za to by měl být veřejně chválen. Nemá každý stát ve svém čele presidenta, který říká věci jasně a nedvojsmyslně.

Naše vláda je však jiného názoru. Sbor verbálních siláků vedený sociálními demokraty Sobotkou a Zaorálkem se snaží Zemanova slova vygumovat, protože si na ně stěžovali saudští diplomaté, jejichž city to prý urazilo. Zejména ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je jistě na koni. Jeho dlouholeté nepřátelství vůči Zemanovi teď může najít svou příležitost. Bude presidenta tepat za to, jak škodí zájmům naší země. Proč? Protože se Saudskou Arábií máme, měli jsme a ještě i můžeme mít nějaké kšefty. A tyto kšefty nyní údajně ohrožuje presidentova pravdomluvnost. Jak tomu rozumět? Jednoduše: když jde o peníze, jde pravda, morálka a humanita stranou.

Zaorálek to ale teď nebude mít snadné. Rád by byl hezký na všechny strany, ale to prostě nejde. Nemůže adorovat Ameriku za její podněcování občanské války na Ukrajině a zároveň chtít po Rusku obchodní výhody. Nemůže na jedné straně velebit Izrael a na druhé klečet v mešitě. I diplomacie má svou morálku a k té patří především povinnost být čitelný a spolehlivý. Nezačínat první poločas podle pravidel fotbalu a ve druhém hrát gorodky.

Saudové se zlobí na Zemana, že hází všechny muslimy do jednoho pytle s nápisem Teroristé. Nelze se jim divit. Oni přece také hrají o své obchodní zájmy, tak ukazují ramena a zkouší, kam až couvneme. V couvání jsme tradičně kabrňáci. Jednou se na nás dupne, a už skáčeme jak čamrdy. Naštěstí celá Evropa se neskládá ze samých Zaorálků. O islámském terorismu vědí mnoho svého Němci, Francouzi i Nizozemci. Všimněte si, že ani jeden důležitý hlas ze zahraničí Zemanovy výroky nekritizuje. To jen my sami, dílem proto, že se nám to hodí do vnitropolitického krámu, a dílem z prosté zbabělosti. A ještě to celé pokrytecky balíme do líbivých hesel o lásce a toleranci. To podstatné nám ale uniká: co když má Miloš Zeman pravdu?

Petr Žantovský

Převzato u Prvních zpráv bez souhlasu autora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *