Go to ...
RSS Feed

Nebraňte se marešování!


Luxor, 5.5.2014 Křest knihy z nakl. Olympia, Zelený Raoul. Foto autor

Luxor, 5.5.2014 Křest knihy z nakl. Olympia, Zelený Raoul. Foto autor

Moc se mě na křest nové knihy z produkce nakladatelství Olympia nechtělo. Knihkupectví Luxor je na Václavském náměstí a na to já chodím velmi nerad. Už ten náš Václavák není tím, čím býval. Ale to je na dlouhé povídání a argumentování a tím vás nechci zatěžovat. Jsou jiní Pražáci, kteří pobývají na Václaváku rádi. V den výročí Květnového povstání pražského lidu se v Luxoru sešlo několik desítek zájemců a novinářů o nejnovější knižní počin nakladatelství Olympia, na představení obrazové knihy kreslíře Štěpanána Mareše Zelený Raoul (příběhy z období 2009 až 2014). Kdo trochu sleduje časopis Reflex, ví oč jde, krutý politický komix se v tomto časopisu objevuje dvacet let. Komixové příběhy tohoto typu jsou svým způsobem výjimečné. Kája Saudek jich nakreslil několik knih, ale neměly vyloženě politické zaměření. Shodu s Marešem najdeme jen v příbuznosti kresebného podání, v karikování známých tváří, a hlavně u obou kreslířů, druhoplánové příběhy „komparsových” postaviček. Ty jsou pro znalce a milovníky tohoto zvláštního umění úplnou lahůdkou.
Samostatný rozbor by si zasloužily rozbory kreseb jednotlivých politiků z pera Štěpána Mareše. Být politikem, děsím se okamžiku, kdy se objeví moje tvář a postava v nějaké ošemetné situaci. A že jich život dokáže přinést! Najdeme politiky se staženými kalhotami, v neuvěřitelných pozicích, v objetí mužů i žen, nezřídka se objevil i některý předseda vlády bez spodního prádla. Jistě si vzpomenete na Topolánkovo extempore kdy jej paparazzi fotograf zachytil u bazénu v rouše Adamově těsně před koitem. To je přece situace jak vyšitá pro Marešův politický komix a drsné převedení do černé a bílé! Před mnoha lety oblažoval politický svět arménsko kanadský fotograf Yosuf Karsh (1908–2002), možná si vzpomenete na jeho slavnou fotografii Winstona Churchila.

Karshovaný W.Churchil

Karshovaný W.Churchil

Karsh byl umělec dokonale ovládající působení hry světel a stínů, proto jsou jeho černobílá fota tak dokonalá. Vytvořil fotografickou školu a ta má své jméno: karshování. Politici minulého století si pokladali za čest být karshováni. Čeští politici a ti, kteří se sem tam připletou do jeho příběhů, mají děs z toho, že budou marešováni. Objevil jsem čestnou a nutnou výjimku kdy Štěpán vtělil do jednoho příběhu postavu TGM a jeho kresba je tak dobrá, že bych si ji dal zarámovat. Jinak se mu velmi dobře kreslí výrazné typy s bradavicemi na nevhodných místech, s rozčepýřenými vlasy, s podivně zarostlými tvářemi a jinými zjevnými nedostatky. To jsou opět kreslířovy žně. A proto říkám, že si u knihy s příběhy Zeleného Raoula užijete, všechno je nadsázka, nic neberte vážně ani v případě, že jste politik. Berte to pragmaticky: když už není možné být karshován, nebraňte se marešování.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *