Go to ...
RSS Feed

Vyděrači


Ilustrační fotka stažená z internetu

Ilustrační fotka stažená z internetu

Je to jen pár dní, co Česká lékařská komora ústy svého prezidenta Milana Kubka přišla se souborem opatření k ozdravení českého zdravotnictví. Rathův nástupce vyjmenoval patnáct bodů které by měly nalézt cestu jak ven z krize zdravotnictví. V materiálu není ani jednou zmíněn pacient či klient, ale také není zmíněno to, co by měl pro revitalizaci svého povolání učinit jeden každý lékař. Je přeci logické a samozřejmé, že v krizové situaci nelze mít jen natažené ruce, ale že je třeba převést do českého prostředí kennedyovské heslo: neptej se, co pro tebe může učinit Amerika, ale řekni, co můžeš učinit pro Ameriku. Když bylo možné před nedávným časem sebrat z platu policistů, hasičů, záchranářů tisíce korun (a to jsou profese, kdy tito lidé denně nasazují život), proč nesnížit platy lékařům? Jejich platy dnes rozhodně napatří k nejnižším, průměr mzdy nemocničních lékařů ve veřejném sektoru se pohybuje kolem 60tisíc měsíčně.

Je tedy nutné konstatovat, že lékaři rozhodně nepatří k sociální skupině na okraji společnosti. Za tuto mzdu (na kterou přispíváme prostřednictvím plateb zdravotního pojištění) naše společnost očekává, že si budou lékaři alespoň standardně plnit své pracovní povnnosti. Ale ono tomu tak není. V krátké době se několikrát po sobě stalo, že posádky vozu Rychlé záchranné pomoci jezdily v hlavním městě od jedné nemocnice ke druhé s pacienty, kteří potřebovali nemocniční očetření s celým zázemím (laboratoře, RTG, EKG, sonografií atd.). Nejkřiklavější je případ z 10. dubna 2014 s pacientkou, která spolykala prášky a byla v kritickém stavu. Ani takový stav neoblomil v sedmi pražských nemocnicích lékaře na příjmu a erzetu s pacientkou vypoklonkovali z nemocnice pryč. Nedivme se, že se lidé čertí nad ochotou naší vlády vozit do ČR postřelené demonstranty z Ukrajiny a že nemocnice (včetně té vojenské, která léčí revolucionáře) nemají místo pro české pacienty v ohrožení života. Proč pan Kubek neřeší takovéto případy zásadního etického a profesního charakteru? Ono to asi není populární, to se by mnozí lékaři začali na pana prezidenta mračit. Že s nimi nedrží basu, vždyť v této profesi je to přímo nepsaný zákon.

Už aby tady některý schopný poslanec navrhl, aby se u nás zavedl institut soudního lékaře (koronera), který by neměl vzdělaní získané na lékařských fakultách, ale který by získal titul na právnické fakultě, speciální katedře soudního lékařství. Tito soudní lékaři by pak řešili a rozhodovali podivná úmrtí z nemocnic a z trestných činů proti zdraví a životu. Konečně by se tak vytvořilo spravedlivé společenské klima, které by zamezilo lékařským kontrolním verdiktům nad nimiž zůstavá rozum stát.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *