Go to ...
RSS Feed

(Ne)nadějné vyhlídky


Věra Čáslavská dnes, foto internet

Věra Čáslavská dnes, foto internet

Okopávání kotníků prezidentu republiky si vzali všichni vyznavači Pravdy a Lásky jako svůj bojový úkol platný po celou dobu funkčního období M. Zemana. Kdo se chce jen trochu zabývat touto skupinou lidí a ověřit si, je-li tvrzení pravdivé, nechť si pomocí internetového vyhledavače zadá např. heslo 500 pravdoláskařů. Jako první mu naskočí aktualizovaný seznam pravdoláskařů ze září 2012. Jsou to lidé z různých sociálních skupin, novináři, moderátoři, celebrity, lékaři, sportovci, umělci, zpěváci, herci, politici aktivní i bývalí… Všechny nebo téměř všechny jsme měli možnost zahlédnout při druhém kole prezidentských voleb jako příznivce Karla. Když nevyhrál, dali si za úkol novému prezidentovi „mydlit schody” a snaží se, seč jim síly stačí. Jsou to oni, kdo vytvářejí a manipulují „veřejné” mínění, kdo v médiích neustále hovoří a komentují aktuální společensko-politické události. V ovlivňování veřejnosti obzvláště vyniká ČT24, kde se téměř ke každé zásadní události vyjadřuje pravdoláskařský guru Jindřich Šídlo a vnucuje koncesionářům svůj jedině správný pohled na věc. Nikdy se nestalo, aby se televizní zpravodajská dramaturgie snížila k tomu, aby šla mezi lidi a ptala se obyčejných lidí, co si o té které události myslí.
V pondělí 13. ledna se vyznamenala odbojovým protiprezidentským činem Věra Čáslavská. Byla pozvána na slavnostní vyhlašování účastníků zimních olympijských her a ona veřejně odmítla, protože tam bude přítomen prezident, resp. nepůjde na Hrad protože tam sálá negativní energie. No… Když jsem sledoval v roce 1968 přenosy a filmové dokumenty z mexických letních olympijských her, držel jsem paní Čáslavské palce a fandil jí. Byl jsem na ni v tu chvíli hrdý, na její vítězství, na vlajku a hymnu naší republiky, na atmosféru v naší společnosti… Když jsme nebyli schopni porazit své nepřátele vojensky a politicky, sláva, že jsme jim napráskali na sportovním kolbišti. A za pár měsíců jsme uštědřili na zimní olymipádě Sovětům v legendárním hokejovém zápase 4:3. Jakýsi novinářský čmouk zdůraznil, že Čáslavská podepsala 2000 slov. To já taky a se mnou mnoho mých přátel. Byly nás desítky tisíc.
Čas oponou trhnul a vše se změnilo. Opravdu vše. Syn paní Čáslavské způsobil svému otci zranění na jehož následky Josef Odložil zemřel. Matka neváhala využít všech možností svého působení na Hradě v blízkosti V.Havla a orodovala tak dlouho až Martin Odložil dostal milost. Otcovrah dostal milost když mu ji vyškemrala u hlavy státu paní Věra Čáslavská. Jakou zprávu o spravedlnosti tím vyslala k ostatním obyvatelům republiky? A dnes nám předvádí politická gesta a vydává prohlášení o tom jak čistá energie sálala z Hradu za časů VH a že ona si tyto vzpomínky nenechá od Zemana vzít. No budiž. Přemýšlím nad tím, že celá řada lidí, kterých jsme si vážili pro to, co před rokem 89 dokázali, vynalezli, napsali či vytvořili, za pár posledních let své postoje převrátilo. Co se to s nimi stalo? Co to jen rozložilo genia loci naší společnosti? Proč se najednou dělíme ty vlevo a na ty vpravo? Přestává existovat nezištné kamarádství a přátelství, naše životy řídí především peníze. To nemůže skončit dobrým výsledkem…
Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *