Go to ...
RSS Feed

Špatně rozdané karty


Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se svým neopakovatelným úsměvem. Foto internet

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se svým neopakovatelným úsměvem. Foto internet

Cyril Svoboda (listopad 2013) opět ve světle reflektorů a novinářských fotoaparátů. Foto z obrazovky CT24

Cyril Svoboda (listopad 2013) opět ve světle reflektorů a novinářských fotoaparátů. Foto z obrazovky CT24

Jak se zdá podle vývoje událostí, bude co nevidět prezident jmenovat Bohuslava Sobotku sestavením řádné vlády. Pak se zřejmě stane jejím předsedou. Zapomenuta jsou doporučení Miloše Zemana v tom smyslu, že by sociální demokracie neměla chodit do koalice s podivnými stranami a že jediným rozumným východiskem je jednobarevná vláda s podporou levice (KSČM) a levo a provostředových stran (Úsvit, KDU-ČSL, TOP09). Samozřejmě, že by takováto konstelace byla na půdě parlamentu složitější při prosazovaní čehokoliv, ale vždyť umění komunikace a vyjednávání je jedním ze základních principů politiky.

Bohuslav Sobotka není dobrý řečník. Nedokáže mluvit rozvážně a klidně. Na otázky moderátorů a novinářů při tiskových konferencích spustí argumentační vodopád s řadou nepodstatných a hlavně opakujících se myšlenek, mluví rychle a domnívá se, že doplní-li své projevy úsměvem bude mít vyhráno. Ale není tomu tak. Politik se má usmívat co nejméně, obzvláště v časech, kdy máme všichni k veselí hodně daleko a kdy všichni prožíváme svá malá a i velká dramata. Smát se mohou ti, kteří jsou za vodou a tím pádem vysmátí. Těm jsou naše lidské starosti cizí, žijí za bezpečnou hradbou svých bytových komplexů s ostrahou, s platinovými kreditkami v kapse a s nezájmem o ceny a slevové akce v obchodech. Politik má mít 24 hodin denně na paměti, že je placen těmi, kdo jej zvolili a že je povinen obhajovat názory a postoje svých voličů, naslouchat jim a korigovat politiku své strany v průběhu celého volebního období tak, aby byla přijatelná pro voliče. V minulém volebním období si to některé strany neuvědomovaly a tak dopadly katastrofálně. Scházelo málo a ODS byla smetena z politické mapy. Lidovci, kteří měli politickou pauzu, jakoby zapomněli na příčiny své poslední porážky a už zase vidíme na obrazovkách Cyrila Svobodu vystrkovat růžky. Vždyť to byl právě on, který „okradl starou paní v průchodu” a jeho nenažranost padla na celou KDU-ČSL a následně na jejich volební propad. Konec konců je to jejich problém, jen se divím, že jsou nepoučitelní. Svoboda má dost roků na to, aby odešel do ústraní a užíval podivně nabytý majetek. Jako pan domácí a domovník má vystaráno, jako politik je odepsaný. Tohle by si měl uvědomit především pan Pavel Bělobrádek a samozřejmě všichni voliči této strany.

Karty jsou, jak se zdá, zase špatně rozdány, příčiny jsou mimo jiné i v tom, že byla nízká volební účast. Možná, že má prezident pravdu v tom, že volby by měly být nejen nejvyšším občanským právem, ale také občanskou povinností. Na tom se ale poslanci nového parlamentu zcela jistě neshodnou. Právě proto, že tuto kacířskou myšlenku vyslovil Miloš Zeman.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *