Go to ...
RSS Feed

Proč prý to nemohlo fungovat (ale přesto to fungovalo…)


Zastánce monetarismu a obdivovatel socialismu v představě neznámého autora.

Zastánce monetarismu a obdivovatel socialismu v představě neznámého autora.

Jeden americký profesor ekonomie na místní vysoké škole nikdy nenechal propadnout jediného studenta, ale v poslední době nechal propadnout rovnou celou třídu. Třída trvala na tom, že Obamův socialistický model funguje, že by nikdo neměl být bohatý ani chudý, všichni by měli být zhruba na stejné úrovni.
Profesor řekl: „OK, uděláme v této třídě experiment Obamova plánu“. Známky z jednotlivých testů zprůměrujeme a všichni tak budou dostávat stejnou známku jako je průměr třídy, takže nikdo nepropadne, ale také nikdo nedostane za 1. (Známkami nahradil výši příjmů daňového polatníka).
Po prvním testu byly známky v průměru a každý student dostal za 2. Studenti, kteří tvrdě studovali byli trochu zklamaní a studenti, kteří studovali méně, byli spokojeni.
U dalšího testu ti studenti, kteří studovali málo, studovali ještě méně a ti, kteří studovali hodně, se rozhodli, že jim stačí průměr, takže i oni studovali málo. V tomto testu byl průměr 4! Nikdo nebyl spokojený.
Při třetím zkušebním testu byl průměr 5. Jak zkoušky pokračovaly, průměr se nikdy výrazně nezvýšil, vše se zvrhlo v následné hašteření, obviňování a nadávky. Nikdo nechtěl studovat ve prospěch jiného. K jejich velkému překvapení všichni propadli.
Profesor konstatoval, že socialistický model přerozdělování už z principu nemůže fungovat, protože i když odměna za práci bude skvělá a lidé budou mít motivaci uspět, tak jim vláda nastavením podmínek odměnu sebere a zprůměruje na celostátní průměr. Nikdo tak nebude chtít uspět. Pět vět, které se vztahují k experimentu:
1)  Nemůžete legislativou udělat z chudých prosperující a prosperující legislativně odstavit od příjmů.
2)  Co dostane jeden člověk, aniž by si to odpracoval, to musí odpracovat jiný člověk, aniž by za tuto činnost obdržel odměnu.
3)  Vláda nemůže dát nikomu nic, aniž by si to dříve nevzala od někoho jiného.
4)  Nelze rozmnožit bohatství tím, že se rozdělí!
5)  Jestliže si polovina lidí představuje, že nemusí pracovat, protože se druhá polovina o ně postará, a když druhá polovina zjistí, že není dobré pracovat, protože někdo jiný bezpracně dostane to, co oni vytvořili, tak to je začátek konce každého národa.

Nalezeno na internetu, autor neznámý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *