Go to ...
RSS Feed

Co Čech, to nacista


Etnické napětí nakonec proti sobě postavilo nespokojené občany a státní policii - těžkooděnce a vodní děla.... foto internet

Etnické napětí nakonec proti sobě postavilo nespokojené občany a státní policii - těžkooděnce a vodní děla.... foto internet

K takovému závěru dospěl ostravský aktivista a sociální vizionář z Indie Kumar Vishwanathan, který vystupuje jako mluvčí cikánského etnika na severu Moravy. Připodobňuje vztah majoritního obyvatelstva k tomu, co se dělo ve třicátých letech v Německu a co v konečném výsledku vedlo k uchopení moci a k nástupu nacismu v plné síle. Na serveru Aktuálně.cz, kde tento fantasmagorický výplod zveřejnili, pro jistotu neumožnili k článku veřejnou diskusi. Asi editor správně odhadl, že by řada i dosud klidných čtenářů nemusela názor pana Vishwanathana rozdýchat a napsat mu pěkně „od plic“, co si myslí o jeho působení v naší republice.
Ani cikáni, ani Romové se za dobu svého pobytu na území Československa ani České republiky nesnažili přizpůsobit občanským standardům života a soužití. Jediné, čeho ochotně využívají,  je napojení jejich mnohočetných rodin na sociální systém. Nechte si vyprávět od pracovníků sociálních odborů a úřadů práce o tom, jaké mají zkušenosti. K tomu by nám všem Kumar jistě poradil a nabádal nás, že je nutné počkat až jeho chráněnci získají dostatek sebevědomí, až najdou důvěru ve vlastní schopnosti a dostatek vůle k vybřednutí ze dna společnosti.
Sílící konflikty mezi cikány – Romy a bílou majoritou nezavinili bílí Češi. My jsme totiž velmi velmi tolerantní etnikum, ale jen do určité míry. Když soused porušuje psaná i nepsaná pravidla a není ochoten ustoupit, vyvrcholí konflikt zpravidla sousedským násilím. V pozoruhodné jednotě se pak občané stejného smýšlení semknou a jdou udělat pořádek. Nebo si na sjednání pořádku někoho najmou, když předtím pořádek nesjednala státní moc. A ta většinou využívá pochybných zákonů chránících menšiny. V řadě míst jsme viděli, jak státní moc řešila pouliční konflikty při demonstracích majoritních obyvatel proti etnické menšině, policie nakonec zakročovala silou a vodními děly proti nespokojeným občanům, voličům a plátcům daní. Vševědoucí Kumar v článku dál naznačuje, že za zvyšování napětí opět mohou bílí vyděrači. Ano, romská rodina obdrží sociální dávky a tři čtvrtiny z částky odevzdají majiteli ubytovny za nájem a z toho, co jim zbyde nemohou vyžít a musejí krást. Obce a města nejsou schopny tyto vyčůrané pronajímatele a podnikatele vytěsnit. Nedokonalost zákonů tvořených poslanci je obdivuhodná. Město Ostrava se nyní bude snažit snížit cikánskou nezaměstnanost pomocí projektu sociální inkluze – což přeloženo do češtiny znamená společenské začlenění – a toto začleňování se bude uskutečňovat na vybraném vzorku tohoto etnika. Podle nejen mého skeptického názoru jde o zbytečně vyhozenou miliardu korun v desetiletém programu. Pár desítek lidí bude mít dobrý byznys a práci, která se ve svém výsledku mine úspěchem. Ale budeme si – jako hvězdička na vlajce EU – moci udělat další čárku a možná nás některý evropský byrkokrat pohladí po hlavě.
Dokud budou členové menšinového etnika řešit problémy soužití pomocí mačet, dokud nepochopí pravidla naší společnosti postavená na staletém uplatňování náboženského desatera (byť jsme většinou atheisté), kde jedním z pravidel je: nepokradeš, dokud budou loupit a přepadávat staré lidi, děti, osamělé chodce ve smečkách a se zbraněmi v rukou, dokud budou jen hulákat o svých právech a mlčet o svých povinnostech, do té doby se sami vyčleňují, cizím slovem exkluzují, ze slušné společnosti občanů České republiky. Tak jako se neustupuje vyděračům a teroristů nebude naše společnost ustupovat parazitům, bořitelům a křiklounům. To není rasismus, to je přirozená obrana slušných lidí. I mezi většinovou společností se vyskytují negativní jevy, i „bílí“ občané se zabíjejí, kradou a loupí. O nic víc, o nic míň, než v jiných evropských státech. Každá společnost, i ta nejdokonalejší, má své temné stránky. Demokratické společnosti, které poskytují a zaručují svým občanům volnost a svobodu musejí počítat s tím, že někteří jedinci míru svobody neunesou a že selžou. Pak musí nést následky.
Zarážející však je, že pokud se mezi Romy – cikány objeví nadaný jedinec, absolvuje bez problémů školy a zařadí se do kategorie etnické inteligence, přestane se okamžitě o problémy etnika z něhož vzešel zajímat a distancuje se od něj všemi způsoby. Nejlépe se to demonstruje na příkladu jedné populární zpěvačky a sběratelky slavíků, redaktorů ČT, inženýra – brněnského romského aktivisty, kterého velmi často citují Lidové noviny, známé advokátky a takhle by se dalo pokračovat dál. Nikde se však nedozvíte, že by se tito příslušníci etnické inteligence výrazně občansky angažovali a usilovali o povznesení svého lidu, o jejich společenskou kultivaci, o nutnost respektování pravidel většinové společnosti. Omlouváme se těm, kteří tak činí a nejsou známi. Není to naše vina.
Češi nejsou nacisté, ani jimi z historického hlediska nechtějí být. To by měl vzít vizionář z Indie na vědomí. On by neměl být mluvčím romské – cikánské ostravské menšiny. Měl by se stát učitelem a vzorem. Učit, že je nutné respektovat pravidla hry, jinak bude trvat stálé napětí, nenávist a xenofobie. Pak by jeho mise v Česku měla význam a opodstatnění.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *