Go to ...
RSS Feed

Fikce nebo skutečnost? Tak takhle se dělá politika?


Knihkupcová a lékař dávají interview před lánským zámkem

Knihkupcová a lékař dávají interview před lánským zámkem

Podařilo se nám získat poněkud zkrácený (a hlavně neoficiální) záznam z nedávného jednání v Lánech mezi prezidentem Zemanem a delegací ODS (Kuba a Němcová) o představách jejich strany na řešení vládní krize v týdnu po demisi dosavadního premiéra za ODS Petra Nečase. Po uvítacích formalitách a obeznámení prezidenta s jejich představou řešení stávající vládní krize následuje tzv. Prezidentský výkop, který zcela jistě vstoupí do vládních i politických dějin České republiky. Po něm  se už tedy ani není čemu divit, proč celá tzv. trojkoalice najednou zareagovala na následné  jmenování Rusnoka premiérem překlenovací úřednické vlády  až málem hystericky.

(Zeman) Vážení, oceňuji z vašeho výhradně jednostranného pohledu zřejmě upřímně myšlenou snahu pro vyřešení této vládní i politické krize a jen pro pořádek znovu připomínám: Hned po přijetí funkce prezidenta jsem se zmínil, že dosavadní vládu bych z mnoha důvodů nejraději hned odvolal. Nikdo z ODS ale tehdy vůbec nezareagoval. Před pár dny jsem dokonce jasně řekl, že žádného kandidáta z ODS nejmenuji premiérem a zase nic.

Zřejmě potřebujete připomenout i potřetí: Vaše strana celým svým dosavadním jednáním, tedy ne jen kvůli nedávnému odstoupení pana Nečase z funkce premiéra z důvodu podezření a vyšetřování ne jen z vážného zneužití funkcí a korupci, ale i za neuvěřitelné množství dalších prohřešků s následným až neuvěřitelně rapidním poklesem důvěry lidí během  celého jejího dosavadního funkčního období nakonec zcela položila stávající vládu. Právě vaše strana má za to největší odpovědnost.

(Kuba) Ale to  není pravda…

(Zeman) Neskákejte mi do řeči, pane doktore Kubo, ještě jsem neskončil! Vaše strana, s drzostí sobě vlastní, úmyslně přeslechla moje připomínky a chce teď po mně, abych je revidoval. Nevím sice  proč bych to měldělat, ale ta mimořádná odvaha paní Němcové v této rovněž mimořádně obtížné době pro stát i vládní koalici být i přesto premiérkou za ODS mne celkem pozitivně naladila. Udělám tedy jeden velice vstřícný krok a nabídku právě zde přítomné paní Němcové za koalici schválené kandidátce na premiérku. Nabízím ji rovnou jmenování premiérkou úřednické vlády.

(Kuba, Němcová) !?!?!?

(Němcová) Ale to přeci takto narychlo nejde…

(Zeman) Nemůžete nebo nechcete přijmout? Proč? Je zde s Vámi přeci zastupující předseda ODS!

Němcová na to. No, my se musíme o této variantě poradit v grémiu. Oba? To myslíte vážně? Funkce premiéra přeci automaticky předpokládá značnou pohotovost, naprostou samostatnost a nezávislost v rozhodování i úsudku. Pokud byste hned přijala moje pověření sestavit úřednickou vládu, můžete se případně radit se mnou, jsem jedno ucho!

(Němcová) To nejde, musím se nejdříve poradit ….

(Zeman) Jak to, že ani to nemůžete? No, to se Vám  už vůbec nedivím. Vy totiž nemůžete také proto, že už jednu ústavní funkci máte a dosud jste z ní neodstoupila! Odstoupit z jedné funkce a kandidovat do druhé se vším rizikem, to bych alespoň já považoval za odvážný, poctivý a nikoli jen vychytralý přístup. Toho zřejmě nejste schopna a se svým pobočníkem zde testujete, co všechno vlastně snesu. Takže káva je dopita a naše sešlost tím v podstatě končí.

(Kuba) Pane prezidente, mne ale pověřilo grémium……….“

(Zeman) „Ano samozřejmě, chápu…. abyste prostě paní Němcovou doprovodil, takže rádo se stalo a někdy zase na shledanou.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *