Go to ...
RSS Feed

Jak se krade v tržním hospodářství


Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

My starší pamatujeme, jak se kradlo za socialismu. Platilo všeobecně zesměšňované pravidlo o tom, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Systém se bránil tím, že se obrnil zákony proti rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví tzv. § 132 a násl. a běda, přeběda tomu, na kom byl aplikován. Za škodu pár set korun nebo několika tisícikorun i osm let a víc. Vězení byla plná tzv „stodvaatřicítek“. Lidé si ukradli to, co zpravidla nebylo v obchodech k mání. Prostě riskovali. Dneska se krade ze společné „táborské kádě“ jinak. Změnilo se také zasadně sociální složení zlodějů. Jeden z příkladů zaslala redakci iReportera paní Věra:

„Již delší dobu mě štve vyhrožování vlády a zdravotních pojišťoven, že ve zdravotnictví chybí peníze a že si budeme muset na různé úkony doplácet. Možná že vím, kde peníze utíkají. Mamka mého manžela byla v nemocnici v Praze na Žižkově a odtud si ji 2x předvolala lékařka – srdcařka na kontrolu. Pak jsme se odstěhovali a více k ní nechodila. Jaké bylo naše překvapení, když asi po dvou letech k nám přijela policie a ptala se, jaké léky mamka bere a jaké jí zmíněná lékařka předepsala. Když jsme to policii řekli i to, kde jsme léky vyzvedávali, dozvěděli jsme se, že skutečnost je jiná. Zmíněná lékařka si na mamku a jiné pacienty psala léky, které nikdy nebrali, v celkové – prokázané – výši 7,5 milionů korun. Přišla na to jedna pacientka, která si nechala u své zdravotní pojišťovny udělat výpis ošetření za minulý rok a tak zjistila nesrovnalosti.

Pokud jedna lékařka  dokáže vyzískat na pacientech 7,5 milionu, kolik je to v celé republice? Myslím si, že tady je zřejmý únik, kterému můžeme zabránit. Stačí docela málo – každý rok požádat o svůj výpis zdravotních úkonů a pokud jsou tam nestovnalosti, dát podnět zdravotní pojišťovně nebo policii. Je třeba si uvědomit, že pokud budeme  falešně  solidární a mávneme nad tím rukou, pak to postihne právě nás tím, že ve zdravotnictví budeme platit stále víc a víc. Pokud si necháme  výpisy všichni dělat pravidelně, nikdo  si takovéto podvody nedovolí. Je to jen na nás, zda se budeme bránit, nebo budeme jako ovce stále platit a platit. Přemýšlejte o tom.“

Věra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *