Go to ...
RSS Feed

Historie na prodej


Repro ze stranek MaM reality

Repro ze stranek MaM reality

Musel jsem se štípnout do tváře. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem na webové stránce časopisu Tyden našel zprávu o tom, že vzdálený příbuzný Olgy Scheinpflugové prodává Čapkovu vilu za nějakých 49 milionů korun. Ať jsou důvody prodeje jakkoliv přízemní a čistě finančního rázu, k volnému prodeji komukoliv vůbec nemělo dojít. Teď bych mohl napsat sáhodlouhý odstavec o světovém významu Karla Čapka a jeho bratra Josefa, který s ním ve vile pobýval, o hereckém mistrovství paní Scheinpflugové. O odpoledních a podvečerních seancích na zahradě s TGM a s celou plejádou politiků a kulturních pracovníků. Čekal bych, že se v novinách objeví zpráva o tom, jak vládní Harpagon odmítá pootevřít erární kasu a vyhrabat pár desítek milionů na záchranu slavné vinohradské vily a její převedení do resortu MK ČR. Nebo informace o tom jak je složité ustavit nějakou správní nadaci Muzea bratří Čapků a podobné otázky.

Ne, nic takového. Ministryně kultury se o prodeji dozvídá až z denního tisku a stejně nic nekoná. Žádné dodatečné vyhlášení vily a pozemku za kulturní památku. To přece nejde, to se nemůže stihnout!

Já bych jedno řešení měl. Ať si vilu včetně mobiliáře a pozemku koupí Bernd Posselt ze sudetoněmeckého Landsmanschaftu, kdoví kde v Praze musí chudák přespávat, když je unaven prací v podhradní kanceláři a na Vinohrady by to neměl moc daleko. Při jídě v otevřeném mercedesu by mohl kynout pravicí Pražanům a usmívat se na ně svým bezelstným úsměvem.

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *