Go to ...
RSS Feed

Janek Ledecký v rozhovoru pro deník Týden.cz


Janek Ledecký, foto deník Týden.cz, internet

Janek Ledecký, foto deník Týden.cz, internet

Na internetu už týden visí Výzva okrádaných. Autor této petice, zpěvák a právník Janek Ledecký v ní požaduje zastavení církevních restitucí. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ tvrdí, že komunisté škodili všem slušným lidem a netuší, proč by z toho měly těžit zrovna církve.

Nikdy jste se k politice nevyjadřoval. Proč to najednou v případě církevních restitucí považujete za nutné?

Nadzvedlo mě to provolání osobností. Jsem už alergický na podobné ataky miláčků národa. Emoční hladinu mají nastavenou přece jen o trochu výš než běžná populace a když se řekne slovo „křivda“, vybíhají na barikády a trhají na sobě košile. Já to mám úplně stejně, ale shodou okolností jsem pár dní před tím narazil na rozhovor se spisovatelkou Lenkou Procházkovou, takže mi přišlo, že ta křivda je někde jinde.

Hercům a zpěvákům jste vytýkal, že návrh zákona ani nečetli. Vy jste postupoval jinak?

Dal jsem si tu práci a pár dní jsem se věnoval studiu návrhu zákona včetně komentářů, souvisejících návrhů a odkazů. Kolegů právníků jsem se ještě vyptával, když mi nebylo něco jasné. Vůbec jsem netušil, že skutečnost bude ještě daleko horší, než byly moje představy.

Nejde o restituce, nýbrž o nápravu křivd. Zákon je podle vás nesmaže?

Jde o průlom do suverenity českého státu, který u nás nemá obdobu od dob totality. Zákon jde daleko za hranici principu restitucí, tak jak byl doteď u nás uplatňován. Jestli ten zákon vstoupí v platnost, čeká nás vlna obnovených restitučních procesů, jakou si nikdo nedokáže představit.

Vy se stavíte proti jakémukoli odškodnění církví?

Ne, jen proti tomu současnému způsobu. Na začátku devadesátých let poděkoval kardinál Tomášek státu, jak bezproblémově provedl restituce a jménem katolické církve označil nároky církve za vyrovnané. Uteklo dvacet let a najednou se ukazuje, že křivdy byly daleko hlubší. Stát se ještě k tomu chce zbavit veškeré kontroly nad církevním majetkem. Před rokem 1945 církev měla majetek jen ve správě a stát kontroloval, zda duchovní používají výtěžek na přesně vymezené účely: vzdělání, zdravotnictví, charitu a pastorační činnost.

Máte obavy, že církev utratí peníze z restitucí na něco jiného?

Máme tady ten krásný příklad Voršilek, které nám prodaly Národní divadlo tak říkajíc rovnou pod zadkem. Takže co čekáte? Z mého pohledu je navíc takto postavený zákon fackou do tváře Janu Amosu Komenskému, těm sedmadvaceti českým pánům popravenými v roce 1621 a celému pobělohorskému exilu. Protože z velké části se vyrovnání týká právě majetku o který přišli díky násilné rekatolizaci během třicetileté války.

Nejste náhodou protestant?

Nehlásím se k žádné církvi. Všechny instituce podobného druhu považuji za brzdu víry. Ať už vznikají v sebelepší vůli, časem na sebe nabalí všechny neřesti spojované s politickou stranou.

Vraťme se k restitucím. Myslíte, že křivdy způsobené za komunistů lze dnes nějak napravit?

Těžko. Ten režim ale přece škodil všem slušným lidem. Proč bychom z toho měli vyjímat církve? Podle mě církve představují stejný spolek jako jsou kynologové, skauti nebo zahrádkáři a nechápu, z čeho pramení, že by v 21. století měly být „ideologicky“ nadřazené všem ostatním organizacím.

Nemohou i ateisté považovat církev za nositele staletých tradic celé společnosti?

Kdybych já byl nositelem takových tradic jako katolická církev, chodím kanály a nevylézám na ulici. S ostatními církvemi se katolíci podělili, aby to tak nekřičelo. Teď jsem četl odpověď biskupa Apoštolské církve, která má v rámci odškodnění dostat miliardu korun. Zaregistrovali se až v roce 1989 a o žádný majetek nepřišli. Miliarda se jim prý ale bude hodit, při odluce od státu. A pomůže jim aby se během třiceti letech naučili samofinancovat. Za tyhle prachy to naučím i lachtany v ZOO.

Do petice jste napsal, že morální kredit církví prudce klesá. Proč si to myslíte?

Podívejte se na poslední sčítání lidu. Za posledních dvacet let, kdy věřící nikdo neperzekvoval, klesl počet věřících na čtvrtinu, zatímco počet kněžích se zdvojnásobil. Platíme na ně 1,4 miliardy korun ročně.

Zastánci restitucí tvrdí, že církev nabyté prostředky použije na to, co dělala vždy: charitu a zdravotní péči. Vy ji považujete za hamižnou?

Promiňte, ale historie katolické církve to jsou dějiny hamižnosti. Za důkaz té chamtivosti považuji právě návrh zákona o nápravě křivd. Co bude církev dělat s lesy a polnostmi? Buď je pronajme, nebo prodá.

O chamtivých kněžích se za komunistů učilo v dějepisu. Nevadí vám, jak vaši oponenti hovoří o tom, jak s komunisty souzníte?

Vy máte snad pocit že Jan Ámos Komenský byl komunistický agent…A Kryštof Harant, Jan Jesenius. Tak jenom na okraj – ani komunisti neinterpretovali obléhání Prahy švédskými vojsky férově. To nebyla švédská vojska, ale české legie, v nichž měli (po pravdě) Švédi většinu. Ale které platil český exil kolem hraběte Kolowrata. A ty legie sem přišly vybojovat majetek, o který je žoldáci, pro změnu placení katolickou církví, připravili. A pražští studenti? To byli jezuité z Klementina. Ti bojovali logicky o vše.

V petici také zmiňujete, že 80 procent lidí nesouhlasí s restitucemi. Není to proto, že jim škola za totality líčila církev v temných barvách?

Spíš bych řekl, že většina Čechů smýšlí v této otázce intuitivně. Na názor podpořený studiem bych u většiny nespoléhal, což mě mrzí, ale asi je to tak.

S Jankem Ledeckým rozmlouval Tomáš Menschik, s jehož laskavým svolením rozhovor přinášíme

Ještě jedna poznámka autora: „Kolem Vánoc jsem se snažil o pokračování rozhovoru. Chtěl jsem se pana Ledeckého také zeptat, jak jde jeho proticírkevní rétorika dohromady s tím, že vydělává na vánočních koncertech. Samozřejmě jsem chtěl také vědět, co podnikne proti čerstvě schváleným restitucím. Dostal jsem tuto sms: „Upřímně řečeno, je to pro mě uzavřená kapitola. Mohl bych se ještě zapálit na Václaváku (na protest proti restitucím). Ale nechce se mi. A navíc by to nepomohlo.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *