Go to ...
RSS Feed

Krátké únorové povídání s Tomiem Okamurou


Senátor Tomio Okamura

Senátor Tomio Okamura

Pane senátore, zdá se, že jste nepřirostl k srdci mnohým českým novinářům a vysloužil jste si nálepku (nálepkování je u nás v Česku velmi módní) populisty. Já jejich jednoznačný odsudek nesdílím, mám dojem, že jen nazýváte věci tak, jak je vidíte.

Bezesporu je problém v tom, že velmi často říkám to, co lidé chtějí slyšet, ovšem důvodem je to, že názor většiny často sdílím a říkám tedy to, co si taky myslím. Nabízím někdy jednoduchá řešení – ale prostě proto, že mnohdy stačí málo, třeba nebát se nekrást. Smutné je, že když tohle řekl Masaryk, byl to podnět k zamyšlení – když to řekne Okamura, jde o populismus. Když ve světě plošně zakázují výherní automaty, jde o společenský trend, když to navrhne Okamura, jde opět o populismus.

Pohybujete se řadu let v podnikatelském prostředí. Zdá se, že velké úspěchy vám podnikání nepřineslo. Kde nebo lépe řečeno v čem vidíte neúspěch podnikání.

Netuším, co se Vám v souvislosti s mým podnikáním zdá – nejsem velikášský – kladu si velké cíle, ale spokojím se s málem. Vybudoval jsem velmi úspěšnou a ziskovou pobočku nadnárodní firmy a z nuly vytáhl obraty na stamiliony. Svoje osobní podnikání jsem dotáhl k řádově milioným ziskům ročně. Nepíšu bestsellery, ale moje knihy se prodávají v desetitisících. Z nikoho jsem se stal senátorem. Máte pravdu v tom, že nejsem hvězda, ale na prostého kluka bez zázemí a protekce jsem úspěšný až až. Nejsem miliardář, ale to není a nikdy nebyl můj sen.

Setkal jste se za tu dobu, odkdy jste v Česku resp. v Československu, s projevy odtažitosti, nedůvěry či jiného negativního postoje vůči své osobě. Nechci to nazvat rasismem…

Negativně se začala projevovat některá média až po výsledku prezidentské ankety v deniku.cz před rokem, kterou jsem drtivě a nečekaně vyhrál.

Vaše čeština a rétorické schopnosti jsou na velmi dobré úrovni. Mnohý cizinec, který se zde usídlil, by vám mohl závidět. A nejen cizinec. Jaké je vaše nejvyšší vzdělání?

Otázce nerozumím – chápu, že mnohý cizinec mluví hůř, ale já nejsem cizinec. Jsem poloviční Moravák, prožil jsem tady drtivou většinu života a od narození jsem byl vychováván česky a bylo by sakra divné, kdybych mluvil jinak než moje maminka. Ale dobrý řečník rozhodně nejsem, k tomu je třeba zvládnout nejen jazyk, ale mít i jistý talent.

Jste muž v nejlepších letech, tak se to alespoň o mužích mezi Kristvými léty a Abrahamovinami říká. Jste připraven na prosazování svých myšlenek a postojů v Senátu, kde zrovna nevane svěží vítr?

Proto jsem tam přece šel (a doufám, že stejně tak většina senátorů), resp. doufám, že většina voličů volila své senátory proto, aby zastupovali jejich zájmy a hájili jejich práva a přinášeli nějaké myšlenky přínosné pro naši zemi. To je přece princip Senátu i Sněmovny.

Předpokládám, že jste se v Praze nebo někde jinde v republice setkal s turisty z Japonska. Dali se s vámi do řeči? Máte na takové setkání nějakou hezkou vzpomínku?

Vedu japonskou cestovní agenturu, takže turisty z Japonska přivážím neustále. A samozřejmě, že občas s nimi mluvím a setkání s nimi je vždycky fajn. Ale vzhledem k tomu gigantickému objemu turistů, co sem vozíme, to není pro mě nic vzácného ani pozoruhodného.

Děkuji vám, pane senátore, za krátké interview. Smím doufat, že vás mohu příští měsíc oslovit znovu?

Jasně, kdykoliv napište.

Otázky připravil Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *