Go to ...
RSS Feed

Kam mizí miliardy korun?


Takové rolexky vyjdou na 140 tisíc. Padělek stál 500 Kč.To je úlovek! Rekordní zátah se povedl pražským detektivům, kteří ve vietnamské tržnici Sapa v říjnu 2012 objevili více než 13 000 padělků hodinek luxusních značek. Celková škoda způsobena všem poškozeným firmám byla vyčíslena na více než 2 miliardy!

Takové rolexky vyjdou na 140 tisíc. Padělek stál 500 Kč.To je úlovek! Rekordní zátah se povedl pražským detektivům, kteří ve vietnamské tržnici Sapa v říjnu 2012 objevili více než 13 000 padělků hodinek luxusních značek. Celková škoda způsobena všem poškozeným firmám byla vyčíslena na více než 2 miliardy! Foto internet

Manželka mne přemluvila a tak jsme pár dní před pátkem 2. listo-padu, Památce zesnulých, vyrazili do polského pří-hraničního města Kudova-Zdroj. Bylo to jen několik stovek metrů od Náchoda. Tady je pár poznatků ze zahraničí: silnice jsou v dobrém stavu, benzin je opravdu levnějsí a tak se člověk nediví frontě osobáků s čes-kými značkami u dvou benzino-vých pump v Kudowě. Navíc se automaticky platí českými korunami v kurzu 6 Kč za 1 PZL, nejen u pump, ale ve všech obcho-dech. V těch větších obcho-dech lze útratu bez problémů používat naše běžné platební karty. Všude je bezvadně uklizeno, domy jsou upravené, nikde nevidíte devastaci fasád od sprejerů. V obchodech na nás byli prodavači i prodavačky milí a příjemní, neobtěžovali jsme je svou přítomností, cítili jsme se více zákazníky než v českých obchodech. No co k tomu říci? Je to v lidech. Ale co jsme nikde neviděli, a že jsme procourali téměř celé lázeňské městečko, byly obchody které by byly v rukou Vietnamců. Prostě obchody s vietnamským šuntem, s padělky parazitujícími na světových značkách zaměstnávající u nás celou malou armádu Celní služby, tu neuvidíte. Zajímalo nás jak to je možné? Odpověď naznačil spolumajitel butiku na hlavní třídě: „Viděli jsme jak u vás, v České republice, převzali Vietnamci určitou část obchodního segmentu a vyřadili zcela české prodejce. Polská státní správa potažmo místní živnostenské úřady již dvacet let nevydávají oprávnění nikomu jinému než polským státním příslušníkům. Tím je u nás tento problém vyřešen.“ Poděkovali jsme za vysvětlení a vraceli se do Náchoda k příbuzným. Při procházce okresním městem jsme zaznamenali, že počet kamenných obchodů s nápisem Asia na štítě se pomalu vyrovnává počtu vývěsních štítů ryze českých. Tohle nikomu z odpovědných nic nesignalizuje…. Já jsem navíc zaznamenal zprávu ČTK, že se se vietnamská banka VietinBank chystá expandovat do České republiky. Pokud tu bude v roce 2013 fungovat její expozitura, tak už nad financemi z obchodní a „obchodní“ činnosti vietnamského etnika ztratíme přehled úplně. Haló, haló! Vnímá to vůbec někdo?

Jaroslav Skupien (7.11.2012)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *