Go to ...
RSS Feed

Chrastavský incident


Usměvavy "atentátník" Pavel Ondrouš. Foto internet

Usměvavy "atentátník" Pavel Vondrouš. Foto internet

Blíží se podzimní volební maraton a z průzkumů veřejného mínění je zřejmé, že se politický kurs naší republiky zcela jistě zase o kousek pootočí doleva. Všichni, kteří usilují o voličské hlasy, mají máslo na hlavě. Tu menší tu větší hroudu. Sociální demo-kraté jdou do volební vřavy s doktorem Rathem ve vazbě a s vnitřní rozpolceností stra-nické struktury, nejinak jsou na tom v ODS na jejíž konto připadají všechna nepopulární vládní opatření poslední doby a navíc nesoulad ve vedení strany, o straně TOP09 s nepopulárním politickým duem v čele nemluvě. Aféry a aférky Věcí veřejných tuto straničku dehonestují už řadu měsíců, LIDEM je partaj bez členské základny a to ji předem odsuzuje do role volebních pozorovatelů bez nároku na cokoliv. Odkudsi vystrkují růžky staronoví lidovci z KDU-ČSL, ale voliči mají paměť a neodpouštějí ani po letech eskapády jejich expředsedy Cyrila Svobody a jeho angažmá v okradení staré dámy o její restituovaný majetek. Jediní, kdo vstupovali do volební arény 2013 bez poskvrny (nepočítáme-li historickou zátěž), byli českomoravští komunisté. To ovšem nebylo možné připustit a tak se muselo něco stát.

A tak vlastně 28. září muselo přijít a znalce českého politického prostředí „divadelní atentát na prezidenta“ nijak výrazně nepřekvapil. Pozoruhodné bylo vyjádření hlavního aktéra chrastavského incidentu Pavla Vondrouše (26) kterému policista v civilu nejdříve odebral občanský průkaz ke kontrole. Teprve následně jej požádal o vydání „zbraně“. Střelec Vondrouš vyslovil pro kamery politické prohlášení o motivaci svého skutku a pak jako třešničku na dortu přidal dovětek o tom, že je komunista. No a je to tady! Kdyby si třešničku odpustil, mohl reprezentovat všechny nespokojence v republice, mohl se stát lidovým hrdinou, novodobým Jánošíkem. Přihlášením se ke KSČM nasadil psí hlavu levicové straně, která měla šance se stát druhou nejsilnější partají v blížících se volbách.

Co hrozí z právního pohledu „atentátníkovi“? Prakticky nic, snad přestupkové řízení ve věcech veřejného pořádku či výtržnictví. Ůhrada poškozeného saka hlavě státu. Proto hovořím o divadle. Ale výsledek incidentu se za nějakou dobu projeví úplně jinde a zcela jinak. Klesnou preference komunistů a ODS tak poskočí na druhé místo. Za dva měsíce se ukáže jak to bylo.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *