Go to ...
RSS Feed

Kdo je tady debil?


Náš milý předseda vlády je sveřepým zastáncem neschůdných cest a pochybných teorií. V rozhovoru s redaktorem Lidovek odmítl myšlenky na stažení návrhu na zvýšení hranice DPH takto: „To by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility… Byl by to signál finančním trhům, že ustupujeme od naší konsolidační strategie kvůli pár desetinkám procenta ekonomického růstu. Ať si to někdo udělá, ale to bude jiná vláda s jiným premiérem. S tímto premiérem nikdy,“ řekl doslova premiér.

Pro mě z toho vyplývá, že jsem debil. Dokonce debil, jehož diagnozu určil přední muž řízení našeho státu. Budu se s tím muset naučit žít. Možná, že vyhodím všechny vizitky, které mám pro rozdávání obchodním přátelům, známým a přátelům a nechám si vytisknout nové, kde bude v úvodu sdělení, že jsem úředně uznán předsedou české vlády Nečasem za debila. Ten, kdo takovou vizitku obdrží, bude hned vědět s kým má tu čest.

Těším se na okamžik, kdy při jednáních od někoho obdržím vizitku se stejným upozorněním. Sejdou se dva debilové a hned nám bude líp, že nejsme sami. Dokonce by se mohlo stát, že nás bude několik, že nás bude víc než těch, kteří tam to sdělení o úřední debilitě dle ministerského předsedy nemají. Pak budeme úřední debilní většinou. Bude nás těšit, že s námi soucítí jistý profesor ekonomických věd z domu č.1 v Praze. Ten se vyjádřil takto: „Je to výrok absurdní, těžko pochopitelný, skoro se mi nechce věřit, že ho učinil. Kdybych chtěl jeho slova parafrázovat, namítl bych, že je naopak na hranici politické a ekonomické sebevraždy v této době daně zvyšovat. Říkám to nerad, protože je jistě známo, že až dosud jsem se ve svých výrocích k hospodářské politice vlády velmi mírnil. Diktovala mi to elementární loajalita jak k ODS, tak k Petru Nečasovi, ale i moje premiérská zkušenost s obtížemi koaličního vládnutí. Tuto siláckou rétoriku premiéra Nečase však přijmout nemohu. K ekonomické podstatě problému jsem se již vyjádřil mnohokrát a nemám, co bych k tomu teď ve zkrácené formě přidával. Myslím si, že v obou případech – jak ve věci samé, tak ve způsobu jejího prosazení – dělá pan premiér fatální chybu.“

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *