Go to ...
RSS Feed

Andrej Babiš v roli sedmé velmoci


Foto z nedělní televizní debaty, A, Babiš v akci. Foto z televize

Foto z nedělní televizní debaty, A. Babiš v akci. Foto z televize

V naší nešťastné zemi nefunguje nebo se nechová řádně řada institucí a orgánů, což vytváří nedůvěru obyvatel v celý systém. V klasické a fungující demokracii se zaručenými občanskými svobodami, kde většina lidí pracuje a vytváří hodnoty pro své zaměstnavatele a pro stát (a pro sebe tvoří mzdu) jsou novináři zváni právem hlídacími psy demokratického systému. A tak se zprostředkovaně dozvídáme, že i v zemích s dlouholetým demokratickým systémem se tu a tam objeví někdo, kdo podlehne vábení peněz či moci a selže. Pak se mu dostane veřejné propíračky takové razance, že skončí a je rád, že se do půl roku na něj zapomene a že někde v ústraní dožije svůj politický nebo podnikatelský život. Pokud jej nezávislá justice nepošle rozjímat do vězení.
V České republice má hra jiná pravidla. Začalo to, pokud mne paměť neklame, za ministra Zielence, který si zval novináře na ZAMINI, tam pořádal tiskové konference přecházející do přátelských posezení, kde novináři mohli dávat všemožné návrhy. Začali se cítit spolutvůrci dějin. To je ovšem špatně.
Za posledních deset let otupili žurnalisté solidních médií břitkost svých svých sdělení natolik, že veřejnost začala dávat přednost bulvárním médiím, kde se ještě jakás takás kontrola mocných udržela i když ze zcela jiného úhlu pohledu. Taková nepolitická skandalizace, aférky, nevěry, alkohol za volantem, návštěvy červených luceren, koupaní bez plavek, žně paparazziů… Novináři bývalých seriózních médií jsou zcela pod vlivem ideových zaměření svých zaměstnavatelů a kromě jednoho či dvou veřejně a za peníze šířených tiskovin, mají ostatní papírová media zahraniční majitele. Svoboda projevu se pomalu ale jistě přesouvá na poslední zcela svobodné medium – na internet. A to je také špatně.
Veřejnoprávní medium ČT (a samozřejmě i stanice ČRo), které jsou provozovány z velké části z koncesionářských poplatků, by měla být nositelem pravdivých a nezkreslených informací, měli by v nich pracovat nejzkušenější redaktoři. V neděli 13. listopadu 2011 pozval do polední politické debaty redaktor Moravec kromě jiných i pana Andreje Babiše. A ten odvedl za všechny novináře kus práce tak, že Moravec jen hloupě kontroval a zcela (a nebo záměrně) mu unikal smysl toho, co Babiš říká. Posledních několik měsíců se OVM (Otazky Václava Moravce) staly jalovým plácáním vyhládlých figur, které se neodvážily využít možnosti přímého přenosu a sdělit občanů skutečnou pravdu. Stačilo by vyměnit moderátora a z OVM udělat Otázky Daniely Drtinové, která se umí pěkně nepříjemně zadřít politikům pod kůži a nebo Martina Veselovského. Ten klade otázku politikovi tak dlouho, dokud se dotyčný nevysloví nebo se neodpovídáním neznemožní. Tyto vlastnosti už Moravec dávno ztratil.
Vystoupení Andreje Babiše lze považovat za jistý mezník a uvidíme, co přinese. Jestli to budou změny pozitivní a nebo… A v takovém příadě nám to může už být zcela fuk. Pak budeme žádat ukončení koncesionářského modelu veřejnoprávních médií. A to bude dobře.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *