Go to ...
RSS Feed

Kdo mění výsledky voleb?


Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a jeho náměstek Karel Březina (ČSSD). Zdroj internet

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) - vpravo - a jeho náměstek Karel Březina (ČSSD). Zdroj internet

Dá se vcelku bez zásadnějších problémů tvrdit, že česká společnost je nespokojena s tím, jak současná trojkoaliční vláda vládne a jak pracuje se svojí stoosmnácti člennou většinou parlament. Prostě si mohou dělat co jim je libo. To už víme dávno a není třeba to dále rozvádět do podrobností. Je však nutné připomenout, že je to výsledek řádných voleb a následných povolebních jednání, která dala dohromady tři poměrně programově nesourodné strany. Však také již půldruhého roku předvádějí jak to nemá vypadat. Občané voliči jsou dnes a denně masírováni informacemi o tajných nahrávkách z ložnic a obýváků čelných představitelů stran a pidistran a je zmaten, co si má o zvolených zástupcích lidu myslet. Půvabná poslankyně a blondýnka se vyjadřuje jako poslední vágus ze Sherwoodského lesoparku a užaslý volič zjišťuje, že neexistuje záchranný mechanismus, který by tuto podivnou dámu odstranil ze skupiny privilegovaných a nedotknutelných. A tak občané voliči jen skřípou zby a zapřísahají se, že napříště už podobnou chybu neudělají.

Jenže! To by se musel od základů změnit volební systém a to je science fiction české politické scény. A tak nás čekají i v následujících volbách stejná schémata. Stranické sekretariáty si najmenují na kandidátky toho, kdo je nejtvárnější a nejspolehlivější a u něhož bude jistota, že bude držet stranickou linii. Eventuálně že se bude flexibilně přizpůsobovat aktuálním změnám stranické politiky a nebude se při projevech v médiích moc červenat studem a koktat.

V Praze jsme se například na vlastní kůži přesvědčili o tom, že je vlastně úplně jedno, jestli se voliči k volbám hojně dostaví a volí nalevo, doprava či středově. Zákulisní jednání těch, kteří spolu mluví a kteří spolu „jedou ve kšeftech“, zcela zde převážily a na skutečný volební výsledek nebrali zřetel. Vítěz voleb ostrouhal a zasedl v hledišti Magistrátu. ODS a ČSSD si padly jako obvykle kolem krku a pokračují v rozdělaných obchodech. Má pak cenu vůbec v Praze konat volby?

Nezanedbatelnou úlohu v této komedii hrají média. Místo stálého a nekompromisního odhalování nešvarů, podvodů a neférového jednání ze strany modrých, oranžových, zelených, hnědých a kdovíjakých novináři přistupují na jejich hrátky a dávají všem neuvěřitelný prostor pro obhajobu postojů, které jsou v přímém rozporu s předvolebními proklamacemi. Tím nastavují zcela vědomě a záměrně mantinely jednání pro obyčejné lidi. Není řeba dodržovat slovo, je možné se bez uzardění spojit s kýmkoliv. Jedinou hodnotou, kterou je třeba uznávat jsou peníze. Sprostá slova jako čest, morálka, solidnost a lidskost je třeba vymést na smetiště. Co vás to, páni a dámy novináři, na těch školách naučili?

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *