Go to ...
RSS Feed

Konec Slunečního státu


01 Grece

Praha, 8.července 2011, 12.00 hod. – Pokud mě moje více jak šestikřížková paměť neklame, tak Sluneční stát popisovaný Campanellou byla jakási idea harmonické společnosti, taková předkomuna husitské ideologie a snad i předobraz komunistické společnosti. Je dobré si přečíst, co by nás čekalo, kdyby se Campanellovy myšlenky ujaly. Výtečně to popsal Orwel ve svém románu 1984. Ale teď k věci.

Sluneční stát je pro mě obrazem Řecka. Skoro celý rok tam svítí slunce, voda moří je nádherně modrá a průzračná, stejně jako nebe nad nimi. Ostrovy, přístavy, pláže, západy slunce a řecké písně vybízející k tanci a k lásce. Pamatuji, když z českého rádia kdysi zazněly tóny Dětí z Pirea byli jsme z toho všichni uneseni. Snili jsme o zemi ve Středomoří a přitom věděli, že se tam nikdy nepodíváme. Tedy alespoň většina z nás, byli však tací, kteří si tam jezdili jak na Sázavu… Ale to je jiná kapitola.

Média v tomto týdnu přinesla informaci o tom, že Řekové berou své banky útokem a vybírají své vklady. Hrozí tzv. run a zhroucení bankovního systému. Nejsem ekonom a tak posuzuji to, o čem slyším jen jako občan. Řekové se chovají zcela standardně k situaci, která v jejich zemi panuje. I oni dobře vědí, co znamená bankovní run a nechtějí o své snadno vydělané peníze přijít. Aniž by museli opustit Řecko ulijí peníze do nákupu zlata, diamantů, možná nemovitostí nebo nakoupí v bankách jinou měnu, která i po krachu řeckého ekonomického systému zůstane neměnná, dolar, britská libra, švýcarský frank ale i česká koruna.

Nestandardně se chovají bruselští stratégové i představitelé MMF, kteří Řecku půjčují další peníze, to jsou podle mne naprosto kontraproduktivní opatření. Daleko „výchovnější“ a pro udržení stability eura jistější, by bylo „vyloučení“ Řecka z Eurozóny a jeho přechod na drachmu. Znovuzavedení původní řecké měny a odpovídající nastavení kurzu by uklidnilo situaci a donutilo Řeky pracovat a chovat se ekonomicky, přestali by se chovat jak baroni na dovolené až by si třeba za třicet drachem mohli koupit jedno euro. Když štěně udělá loužičku v bytě nemá cenu mu domlouvat nebo na něj křičet, stačí mu v tekutém či pevném exkrementu namočit čumák a je po problému.

Nejsem si jistý jestli je Eurozóna politicky schopná vymáchat Řecko v jeho ekonomických exkrementech, ale jsem přesvědčen, že to je jediné možné řešení. Nejen z zájmu „Slunečního státu“ ale i jako memento pro ty, kteří by jej chtěli následovat.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *