Go to ...
RSS Feed

Máte také „Husákovo dítě“?


Dům s malometrážními byty pro mladé manžele nebo pro seniory. Zdroj internet

Dům s malometrážními byty pro mladé manžele nebo pro seniory. Zdroj internet

Když počátkem sedmdesátých let udělali komunisté sociálně-ekonomická optření na podporu mladých rodin, našli okamžitě odezvu v cílené sociální skupině a tak byl zaznamenán jeden z nejvyšších poválečných přírůstků obyvatel. Dnes se jim sice s despektem říká „Husákovy děti“, ale je nepopiratelným faktem, že občanů s datem narození 1972 až 1976 je více než v jiných letech. Jaká to byla vlastně opatření a dostali tehdy něco mladí lidé zadarmo?

Asi největší a nejlákavější pobídkou byla tzv. novomanželská půjčka, tuším do výše 30 tisíc korun (což odpovídá zhruba dnešním 300 tisícům) a fakt, že tato půjčka byla bezúročná. Dokonce existovalo ustanovení, že pokud mladí lidé splatili půjčku dříve, třeba s pomocí rodičů, mohli si vzít další půjčku. Při tehdejších cenách se za tyto peníze dala pořídit například vinkulace na družstevní byt a nebo případně koupit družstevní podíl a byt tak získat zcela regulerně. A nebo se za peníze dal vcelku slušně vybavit dvojpokojový byt, tak tomu bylo v našem případě. Dokonce jsem tehdy koupil i poměrně velmi kvalitní stereogramofon Dual Ebner z NSR. Postel typu „letiště“ stála 1900 Kčs, kruhový stůl se čtyřmi židlemi z břízového masivu pro nás vyrobili ve znojemském Dřevotvaru za 1800 Kčs. Sedací rozkládací souprava se dvěma křesly a se stolkem přišla na 2800 Kčs, šatní skříň 800 Kčs atd. Je třeba poznamenat, že tehdy v obchodech nebyl výběr jako je tomu dnes. Byly také věci drahé a ty na odbyt moc nešly a nebo levné na kterých bylo vidět, že by nepřežily jednu sezónu. Družstevní byt z tzv. stabilizační městské výstavby velikosti 4+1 nám bylo umožněno si koupit za 35 tisíc korun, nebyli jsme v kategorii profesí, jimž tyto byty byly na Jižním Městě přidělovány zdarma jen za podepsání desetiletého pracovního úvazku. Proč vám to povídám?

Vláda a ostatní odpovědné instituce si lámou hlavu, jak docílit novou populační explozi. Děsí nás vizemi o tom, že za pár desítek let nebude dostatek lidí vydělávajících a odvádějích daně eráru a na důchody. Startovací byty neexistují, bezúročné novomanželské půjčky jsou něco jako sociální science fiction. A přitom by řešení bylo tak snadné, ale to by se radní pražského magistrátu a magistrátů ostatních měst museli věnovat svým občanům a vymýšlet podpůrné programy a hlavně konkrétní řešení a ne se léta zabývat hloupostmi a řevnivostí mezi komunálními politiky.

Za peníze, které jen v Praze byly zbůhdarma prohospodařeny v hlavním městě (Opencard, nesmyslné dopravní akce, investice městských financí do pochybného podnikání atd.) by se dalo postavit několik set bytů a ty přidělit zdarma mladým dvojicícm nebo i mladým rodinám s dětmi žijících v komplikovaných bytových poměrech u rodičů a prarodičů. Domníváte se, že by takto přidělený byt byla vyhozená investice? Pak je mi vás líto, protože nechápete aktivní sociální politiku.

Samozřejmě by bylo nutné (a v dnešní době dvojnásob) udělat opatření proti zneužití takového dobrodiní, na to mají Češi velmi vyvinutý smysl a zneužijí téměř všechno. Je to ale vina zakonodárců, kteří chrlí jeden zákon za druhým a téměř v žádném nejsou sankce za zneužití příslušného zákona. Ve výsledku je pořád lepší udělat pozitivní věc třebas s diskutabilním výsledkem než nedělat nic a jen předestírat chmurné představy o budoucnosti…

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *