Go to ...
RSS Feed

Stávkují i za Tebe


Je třeba dát vědět, žer jsme tady. Zdroj internet

Je třeba dát vědět, že jsme tady! Zdroj internet

Sleduji pravicové politiky jak s bohorovným klidem odpovídají na dotazy nezkušených novinářů a sdělují jejich prostřednictvím všem občanům, že stávka je legitimní forma protestu a že tedy budiž, staniž se. Trojkoaliční politici žádnou odpovědnost za stávku necítí, to je obdivuhodné. Ta je ale reakcí na jejich politicko ekonomická rozhodnutí s nimiž nesouhlasí osmdesát procent obyvatel. Gól do vlastní branky zaznamenal premiér když vypotil myšlenku o tom, že odboráři si berou občany jako rukojmí. Nedošlo mu, že on a jeho patra si vzali občany republiky jako rukojmí už dávno předtím, ihned jak začali své experimenty.

Také jsem sledoval stávku dopraváků v Ostravě. Z jejího průběhu jsem došel k závěru, že neštěstí stávkujících je jejich nejednotnost. Ti, kteří nechtěli stávkovat se vymlouvali na finanční závazky z hypoték, půjček a na sociálně tíživou situaci. Kdybych byl odborovým bossem ostravského dopravního podniku, vedl bych si seznam těch, kteří do stávky vstoupili a to se všemi riziky, které tento krok obnáší. Nikoho bych nepřemlouval aby se přidal. Ale pokud by se zaměstnavatel rozhodl stávkujícím přidat a splnil tak požadavky, trval bych na tom, aby přidáno dostali jen ti, kteří stávkovali. Nelze se tvářit, že stávka se mne netýká a pak si zamnout rukama, že mám pět procent k platu navíc…

Za první republiky byl stávkokaz vyvrhelem a mezi stávkujícími se neohřál, otec vyprávěl, že se takový člověk raději odstěhoval, než aby snášel ústrky od většiny. V Americe existovaly „eskadry pomsty“, které si to se stávkokazy vyřídily tak, že podruhé raději nic neriskovali. Úloha amerických odborů je nepoměrně silnější než u nás, a to je nechci nijak vychvalovat, jen to konstatuji. Stálo by za to napsat o úloze odborů v Mekkce amerického filmu, to by se mnohým protočily panenky. Ale tím jsem nechtěl strašit, jen si myslím, že by se u nás nikdo neměl odborů posmívat a znevažovat jejich společenskou úlohu. Profesinonálních odborářů může být jen hrstka, ale jejich síla bude vždy znát, když se začne hovořit o potřebě stávky.

V pondělí 13. června bude v řadě českých a moravských měst značně ochromena doprava, lidé se nedočkají svých pravidelných spojů, děti přijdou podzě do školy, nestihnou se předem nasmlouvané schůzky. Zkuste se zachovat jako kdysi John F. Kennedy když chtěl vyslovit podporu občanům Západního Berlína v době berlínské krize a kdy řekl: „Jsem Berlíňan“. Všechno už zde v historii bylo a opakuje se jen s nepatrnými obměnami. Tak si řekněte, že stávkující podpoříte, vezměte si auto a jednou jeďte do práce či jinam autem, na kole či motorce. Nenadávejte dopravním odborářům, vzpomeňte si na staré učebnicové heslo o Madridu, kde se bojovalo i za Prahu. Heslo bylo sice z dílny komunistů, ale když se za pár měsíců naplnilo a po Václaváku mašírovaly oddíly wehrmachtu a zbraní SS, nikdo se nesmál. A konec konců ve Španělsku nebojovali v Interbrigádách jen komunisté.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *