Go to ...
RSS Feed

Čeká nás čas obrácených reforem?


(11.dubna 2011, 12.05) Česká vláda se od počátku svého loňského vládnutí nezabývá ničím jiným než svými vlastními vnitrokoaličními problémy. Z větší části je vládní nesourodost dána tím, že mezi pravicovými reformátory je brzdící názorový element Věcí veřejných. My voliči jsme se dost divili nad tím, proč se véčkaři, kteří se ve volebním klání dost viditelně orientovali nalevo a prosazovali rozmanité formy demokracie zdola, proč se tedy právě tito noví političtí chasníci dali do spolku s dinosaury typu Kalousek a spol., kteří nerozpoznali v předchozí pravicové vládě blížící se světovou ekonomickou krizi a nesnažili se nás na nebezpečí upozornit. Pokud mne paměť neklame, vydávali naprosto odlišná chlácholivá prohlášení. A druhý politický archetyp současné koalice představovaný Občanskou demokratickou stranou (53 mandátů) není nutno po letech jejího těžkopádného působení na české politické scéně představovat.
Po více než deseti měsících se z této nesourodé směsice narodila další vládní krize. Ta může skončit několika způsoby. Pokud si véčkaři (20 madátů) budou stát za svými slovy a zůstanu na svých pozicích (tedy nalevo od středu) vláda Nečase padne. Nových voleb, které by stály zase spoustu peněz, není v podstatě třeba. Prvním subjektem v úspěšnosti v loňských volbách byla ČSSD (56 mandátů) a tak by její předseda měl i nyní být pověřen sestavením nové vlády. Sociální demokraté by nabídli véčkařům svoji představu koalice a byla by tu nová vláda. Na levici se pohybuje ještě jedna strana (26 mandátů) se kterou se ovšem nemluví, ale s jejímiž hlasy levicově orientovaná koalice může počítat. A tak je silně pravděpodobné, že by Sobotkova vláda získala v poslanecké sněmovně většinu 102 hlasů (4 vyvrženci véčkařů se možná přidají napravo, ale není to teď zcela jasné).
Nastal by čas obrácených reforem, přestali bychom platit u lékařů, za pobyt v nemocnicích a zmizely by další rozkošné sociální pravicové nesmysly, vymyšlené pro potěchu bohatých a zbohatlých. Otázkou ale zůstává, jestli by současný nově zvolený partajní šéf sociálních demokratů unesl tíhu odpovědnosti. Mě osobně se zdá příliš mladý a dost se bojím toho, že je to jen jiná verze Standy Grosse. Vzdělanější, rétoričtější, uhlazenější. Ale možná o to víc podléhající demagogickým floskulím. A tohle už jsme přece zažili tolikrát, že by nás to brzy otravilo. No jo, ale kde tedy hledat řešení? Lze dělat politiku pro občany bez politiků? Na to asi v nejbližší době odpověď nedostaneme. Vyvrbí se nějaké řešení a budeme čekat na to, jak to za pár týdnů či měsíců skončí? Žádná radostná představa.

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *