Go to ...
RSS Feed

Zpráva, která zcela jistě unikla vaší pozornosti


Tymošenkovou přijal také libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Tymošenkovou přijal také libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Jde o agenturní zprávu z 29. května 2009

Libye si pronajala kus Ukrajiny. Na pěstování pšenice

Tripolis – Libye bude pěstovat pšenici na sto tisících hektarech úrodné ukrajinské půdy. Ne, že by se na severu Afriky změnilo klima, ale ani libyjští vědci dosud nevynalezli žádný zázračný postup na zúrodnění africké pouště.

Libyjci si své obilí vypěstují na Ukrajině, od které si část jejího území pronajali. Oba státy tak potvrzují trend posledních let: zemědělsky málo úrodné, ale jinak bohaté země si kupují či pronajímají půdu od států, které jí mají dostatek, a naopak potřebují vylepšit svůj rozpočet.

Dohodu oznámili na tiskové konferenci v Tripolisu libyjský premiér Bagdadí Mahmudí a ukrajinská ministerská předsedkyně Julia Tymošenková…

„Máme v plánu zřídit na Ukrajině velké investiční centrum, chceme postavit ropnou rafinérii a rozjet další projekty v zemědělské oblasti,“ uvedl libyjský premiér.

Ukrajinci doufají, že se jim otevírá velká možnost exportovat obilí a vůbec potraviny na africký kontinent. „Libye je mostem do Afriky. A Afrika se může stát velkým konzumentem a odběratelem ukrajinských zemědělských produktů,“ řekla Tymošenková.

Podle tiskové agentury Unian se Tymošenková dohodla také na dovozu libyjské ropy, která by měla nahradit chybějící část dodávek z Ruska.

Rusko-ukrajinská spolupráce v energetice je krajně napjatá, obě země se dlouhodobě přou o cenu ropy a plynu proudícího z Ruska na Ukrajinu.

Libye je zase závislá na dovozu potravin a spolupráce s Ukrajinou pro ni bude finančně výhodná. Podobným způsobem si chce zajistit levnější plodiny například Čína v Demokratické republice Kongo nebo Saúdská Arábie v Súdánu.

Ukrajinští experti ale upozorňují, že půdu budou muset poskytnout soukromí vlastníci, a bude tedy nutné jim nabídnout výhodné podmínky. Celková rozloha pšeničných polí na Ukrajině je odhadována na sedm milionů hektarů.

P.S. S dvouletým odstupem je to opravdu zajímavý exkurs do mezinárodně politických vztahů a událostí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *