Go to ...
RSS Feed

Špatná zpráva pro demokracii


(Praha, 21.12. 13.30 hod.) Zahlédl jsem v televizi tři čtyři šoumeny ze sociální demokracie, kteří na improvizované tiskové konferenci vykládali svá moudra o tom co bude, až dnes padne Nečasova vláda. Pád vlády oni považují téměř za hotovou věc. Na trojkoalici nenechali jedinou nit čistou, seprali všechny neduhy a znectili působení nesourodého politického seskupení tak, že by od něj pes kůrky nevzal. Krásný příklad farizejství. Lepší již nelze nalézt.

Farizejství je sice teologický termín z judaistické historie, ale udržel se dodnes jako synonymum pro pokrytectví či dvoutvářnost. Dvoutvářnost právě v těchto chvílích dává najevo česká sociální demokracie. Zatímco v kuloárech poslanecké sněmovny mydlí schody ODS v čele koalice a třese se na sestavování nové vlády, na pražském magistrátu si mládenci s modrými ptáky na klopách padli svorně do náručí s hochy v oranžovém. Tak se jim podařilo vytlačit TOP09 ze hry o Prahu a odsunout je na místa pozorovatelů. Na půdě pražské vlády zvítězil pragmatismus hochů, kteří spolu mluví a kteří ovládají většinu důležitých peněžních kohoutků.

Možná, že se časem najde pražský Michálek a rozboří to účelové levopravé spojenectví dvou nesourodých politických uskupení, to, které si pražští voliči nepřáli. Potíž je v tom, že v dalších volbách už by občané nemuseli vůbec k volbám přijít. Stejně vždy zvítězí politická účelovost a honba za snadnými penězi, které vítěz či vítězové získají. Rezignace voličů by ovšem byla velmi špatná zpráva pro demokracii v České republice.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *