Go to ...
RSS Feed

Předvolební epopej


Alfons Mucha při práci na Slovanské epopeji v atelieru na zbirožském zámku

Alfons Mucha při práci na Slovanské epopeji v atelieru na zbirožském zámku

Na jednu stranu postoje moravskokrumlovské radnice chápu. Lidé se tam desítky let starali o monumentální dílo Alfonse Muchy a teď si ho chtějí odvézt Pražáci. Starosta si vysvětlil po svém znění původní darovací smlouvy a vydal údajně předběžné opatření jímž zakázal manipulaci se souborem pláten. Teď bude chvíli tahanice o předmět doličný a stejně to skončí tak, jak to skončit musí. Slovanská epopej se bude stěhovat. Je majetkem Prahy ať se to komu líbí či nikoliv. A nic na tomto vlastnictví nezmění ani postoje Muchovy rodiny, autor totiž vytvořil dílo na zakázku a dostal za ní zaplaceno, čímž předal autorská práva majiteli a tím je dnes Galerie hlavního města Prahy. V autorské smlouvě si vymínil autorské podmínky užití (postavení speciální budovy) a ty za jeho života nebyly splněny. Proto byly pro vystavení najíty náhradní výstavní prostory a v nich nyní skončila doba k vystavení díla. Praha našla další náhradní prostory (dvoranu Veletržního paláce), kde bude dočasně dílo vystaveno a bude se hledat místo a prostředky pro výstavbu pro trvalé umístění. Situace, do které opravdu rodina autora dnes může vystupovat jen mediálně, stejně jako Moravskokrumlovští. Jim patří dík za dočasnou úschovu.

Nyní nastanou časy hledání viníka vzniklé situace a bude radost slyšet, že za všechno můžou komunisti. Řídili za dobu svého panování všechno: od počasí, splavnosti řek, růstu hub ve státních lesích, zpracování surového železa na hlavu  prostě to všechno tady řídili a v tom plánovitém řízení jim vypadla kolonka Pavilon pro Slovanskou epopej. Nová garnitura převzala řízení státu za chodu a protože tam kolonka o pavilonu nikde nebyla, zak na to nikdo nepomyslel. A dvacet let se nic nedělo, jen smlouva o pronájmu zámku k výstavním účelům tiše tikala až letos dotikala. Dvacet let již komunisté neřídí ani tramvaj na vedlejší koleji. Oficielně. Neoficiálně toho řídí tolik, že je lepší nevědět. Ale formálně nejsou u moci a tak na ně není možno svádět prohřešky minulé dvacetiletky. Na pražském magistrátě mají jiné starosti.

Kdyby třeba nebyl realizován projekt OpenCard, mohla stát krásná epopejní budova. Kdyby… a teď je možné přinést seznam desítek špatných rozhodnutí Magistrátu, kdy se vyhodilo do vzduchu, ale spíše přihrálo do spřátelených kapes neuvěřitelné množství prostředků. Při takovém množství a rychlosti rozhodování není divu, že nebyl čas na nějakou Solvanskou epopej. Navíc je politicky pochybná, kam dnes s oslavou všeslovanství. Na to si v Evropě nehrajeme. A tak Epopej poslouží jako horký brambor v předvolebních časech v nadcházejících komunálních volbách jak v Moravském Krumlově, tak v hlavním městě. Někdo by ale měl starostovi MK Jaroslavu Mokrému vysvetlit, že předběžné opatření vydává jen soud. Nebo se zase sekli novináři?

Jaroslav Skupien

Dobové foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *