Go to ...
RSS Feed

Novináři, kašlete na politiky


Jejich drzost je neuvěřitelná, obzvláště těch, kteří se zabydleli v křeslech poslanecké sněmovny tak, že se voličům zdá, že jsou tam odjakživa. Novináři (ne, že bych se jich chtěl zastávat) jsou pro ně obtížný hmyz, proti kterému je třeba využít ty nejsilnější repelenty. A když nepomohou repelenty a zábrany, vymyslí se na ně zákon. A kdo poruší zákon, ten se se zlou potáže.
Novináři by měli být hlídacími psy demokracie, objevovat se znenadání na místech, kde je politik nečeká a klást nepříjemné otázky na tělo. To je práce investigativního žurnalisty. Politik, poslanec, senátor si nemohou být ani na chviličku jistí, že někde za rohem nečíhá oko fotoaparátu či mikrofon digitálního záznamníku, že na ně nevybafne investigativec a nepoloží mu nepříjemnou otázku. Image politika vůbec neposlouží, objeví-li se v primetimu záběr jeho osoby na místě kde neměl být a navíc s jízlivým komentářem moderátora. V předvolebních časech je to většinou smrtící informace. Politici se zpravidla nezajímají o technické vychytávky a pak se nestačí divit. Jistě si každý(á) vzpomene na opalovací exces bývalého předsedy vlády, kdy se promenoval s odhaleným ztopořeným mužstvím sice za plotem, leč v dohledu fotografické techniky paparazziů. Přečtěte si větu ještě jednou a pak snáze pochopíte, jak mocná je účinnost psaného slova. Chcete po takovém vystoupení takového člověka ve vedení státu? Který není schopen kontrolovat ani v soukromí své ego? Není to náhodou nějaký exhibicionista? Není to náhodou úchyl? Takhle se chová politik? Vidíte, jak se musí člověk v takové funkci starat o detaily? Nesmí v žádném případě útočit na novináře, i kdyby si sebevíc myslel, že dobře mířená facka napříště usměrní novinářovo či fotografovo počínání. Není tomu tak. Nevyslovená solidarita těch stojících na druhé straně barikády vykoná svoje. O tom by konec konců mohl expremier napsat knížku. Já bych si ji ale nekoupil.
Nová generace poslanců nyní řeší jestli si poustí hlídací psy na dohled. Prostě řeší jinou podobu náhubku podvodného studenta Bendy. A to je zlé jak pro demokracii, tak pro občany.
Doporučuji novinářům jednotný postup. Sami odejděte z parlamentních kuloárů z nichž se vás snaží vytěsnit. Jděte do ulic a kašlete na zpupné zastupitele. Hovořte s normálními lidmi, ptejte se jich na názory a je prezentujte na obrazovkách a ve vysílání, dejte v novinách prostor občanům. Kašlete na politiky a vydržte to co nejdéle. Však oni přilezou a budou škemrat o to, aby se zase mohli objevit na obrazovce a natřásat svoje politická peříčka. Naučte je pokoře a neskákejte jim na laciné a prázdné sliby. Tak se na ně musí, oni se musejí zpovídat občanům a nést plnou odpovědnost za vše , co se ve státě děje.
Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *