Go to ...
RSS Feed

Na Pankráci, na malým vršíčku, stojí pěkný stromořadí…


Dráty musí z Prahy ven!

Dráty musí z Prahy ven!

S návratem staronového ministra spravedlnosti Pospíšila na jeho dřívější místo ve vládě se oživila myšlenka o prodeji pankrácké věznice resp. pozemku na které se nachází. Je podle něj a podle názoru jeho poradců na příliš lukrativním místě na jakém se v jiných evropských velkoměstech věznice obvykle nestavějí a tak je nutné se přizpůsobit, vězeňský areál prodat a vytěsnit za Prahu. Třeba do skladové zóny, tam je místa dost a nikomu tam zadrátované a přísně střežené městečko nebude vadit. Finančně nula od nuly pojde, co vyinkasujeme za prodej, to za Prahou prostavíme. Na první pohled to má logiku, jenže, jak už to tak bývá, věci i události mají také svůj historický rozměr.

Vlastník, který pankráckou věznici koupí, ji určitě nepřebuduje na hotel. Ten ji prostě zbourá do základů, sutiny odveze za Prahu a na nově vzniklé zelené louce postaví nějaký úžasný developerský projekt až bude zrak přecházet. Dokonce bych si tipnul, že nejméně dva takové už existují a že se i panu Pospíšilovi a jeho lidem líbí.

Historický rozměr je v tom, že pankrácká věznice je součástí novodobých dějin České republiky a její likvidací vymažeme místo s pohnutou historií. Zde byli vězněni vlastenci za C. a K. Rakouska-Uherska, za nacismu a také hrdinové třetího odboje. Je zde popravčí místo, kde byla zavražděna Milada Horáková a její skupina, byli zde popraveni příslušníci protistátního spikleneckého centra v následných procesech, nachází se tu neblaze proslulá sekyrárna, kde SS-kat Weiss posílal na smrt za třicet říšských marek na ruku české odbojáře.

Pankrác z pohledu satelitu

Pankrác z pohledu satelitu

Velmi pochybuji o tom, že developer bude ctít pietu tohoto místa a udělá tam muzeum odboje. Na to mu bude tento kousek (jde o 100.000 metrů čtverečních) výhodné pankrácké půdy drahý, předrahý. Vyzývám odpovědné státní úředníky: je úplně jedno jestli nová věznice splňující současné náročné normy bude stát o dva nebo o osm let později. Stejně tak jako tak, musí na okraj Prahy nebo zcela mimo hlavní město. Ale areál věznice by si stát měl navždy ponechat ve svém majetku. Až na tom za nějaký čas budeme ekonomicky lépe a prohlásíme jej za kulturní památku, tak se třeba najdou peníze na přestavbu areálu na muzeum, archivy a studovny. Největší chybou by bylo v dnešní době podlehnout vábení a nabídkám stavebních korporací, kterým jsou nějaké historické souvislosti zcela šuma fuk.

J.Skupien

Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *