Go to ...
RSS Feed

Novinářské prase aneb Zeman měl přece jen pravdu?


(6. července 2010) – Tajemník prezidenta Ladislav Jakl je rozhořčen neprofesionálním postupem Lidových novin, které překroutily jeho výpověď. Jakl by si klidně mohl založit rubriku „Co Jakl neřekl“. Naposledy jeho slova záměrně překroutily Lidové noviny.

Tady na snímku pan Jakl jako tvrdý rocker nevypadá, ale skutečně jím je každým coulem

Tady na snímku pan Jakl jako tvrdý rocker nevypadá, ale skutečně jím je každým coulem

„Jedině novinářské prase může udělat to, co včera provedly Lidové noviny. Napsal jsem jednomu pisateli odpověď, jakých píšu týdně desítky,“ postěžoval si Jakl v článku, který zveřejnil na svém blogu. Zmíněnému pisateli napsal, že Česká republika jako součást jednotného evropského trhu nemá možnost jakkoli bránit dovozu zemědělských produktů ze zahraničí. A že i když je s tím možno nesouhlasit, je přesto nepřípustné uvažovat v kategoriích nacionalistického přístupu k zásobování potravinami. I když sám dává přednost českým produktům, užívat nástroje státního protekcionismu je nejen nesprávné, ale ani by nám to v Bruselu neprošlo, napsal také Jakl.

Lidové noviny ale z této výpovědi vyrobily titulek „Jakl: naši zemědělci jsou nacionalisté“. „Řekl jsem snad něco takového? Vůbec ne. Zuřivá snaha novinářského prasete mě jakkoli pošpinit ze způsobu zpracování toho článku úplně sálá. Kdybych náhodou horoval pro ochranu domácího trhu s potravinami, stejné novinářské prase by označilo za nacionalistu mne. Takhle alespoň napíše, že bych jinde skončil napíchlý na vidle nebo bych musel odstoupit,“ zlobí se Jakl. Kritizuje to, že se článek tváří jako součást zpravodajství, je ale přitom „divokým tokem prasečích hodnotících myšlenek“.

Připomněl také, že je s představiteli českých zemědělců v dobrém a profesionálním kontaktu a dobře se s nimi zná. V žádném případě jim nenadávám do nacionalistů, ohradil se. „Ne, zemědělcům nenadávám. Některým novinářům ano, když píší jako prasata,“ uzavřel svoji reakci na článek Lidových novin. Ty 30. června uveřejnily text, který má Jakla dehonestovat a vylíčit jako někoho, kdo vystupuje proti zájmům zemědělců. „Stát se to ve Francii nebo v Rakousku, skončil by takový vysoký státní úředník napíchnutý na vidle, nebo by alespoň musel okamžitě odstoupit,“ píše se například hned v první větě článku. Pokračuje překroucenou citací Jaklovy odpovědi, která má navodit dojem, že prezidentův tajemník kritizuje chování zemědělců jako nacionalistické.

Na závěr se článek v Lidovkách snaží ústy předsedy Agrární komory v Trutnově podsunout čtenářům, že Jakl patří mezi ty, co dostali ze zahraničí dobře zaplaceno. „Aha, tak ten, kdo je proti zvýhodňování, ten je asi zaplacen, a ten, kdo naopak chce zvýhodňovat skupinu podnikatelů, ten zaplacen není?“ diví se prezidentův tajemník.

abb


Foto: Internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *