Go to ...
RSS Feed

Kalousek a Vondra. Dva kohouti, co se „nemusí“


1. července 201012:53 / Znají se už z předešlé Topolánkovy vlády. Možná proto prý TOP 09 bojkotovala Alexandra Vondru jako ministra. Nakonec ale neuspěla, Vondra ve vládě zasedne.

Fotografovi se podařilo vyfotit A. V. souměrně. Zdroj internet

Fotografovi se podařilo vyfotit A. V. souměrně. Zdroj internet

Vztahy mezi oběma muži nejsou překvapivě idylické. ´Překvapivě´ proto, že navenek mezi oběma politiky nikdy nedošlo k žádné mediální přestřelce. Lidsky se prý ale místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a místopředseda ODS Alexandr Vondra nemají rádi. Vzájemně cítí, že jeden pro druhého může být konkurentem. Kalousek je sice poslanecký mazák, který si už vyzkoušel řadu politických funkcí, kdežto senátor Alexandr Vondra se do domácí politiky vrhnul až od roku 2006, do té doby spíše působil jako diplomat nebo zahraniční poradce exprezidenta Václava Havla.

Přesto se Vondra v politických kruzích pohybuje od převratu, je tedy stejným politickým dinosaurem jako Miroslav Kalousek. A podobně jako za Miroslavem Kalouskem jsou konkrétní zájmy, své zájmy má i Vondra. Zřejmě proto se při koaličním vyjednávání TOP 09 snažila  Vondrovu nástupu do vlády zabránit. „Topka vetovala Vondru na obranu, Kalousek prý Vondru nesnáší,“ řekl pro Prvnizpravy.cz zdroj z ODS dobře obeznámený s vyjednáváním.

Nakonec to ale topkařům nebylo nic platné. Vondra uspěl na kongresu ODS s největším počtem hlasů mezi místopředsedy a stal se členem vedení strany. Nárok na křeslo mu nemohl nikdo upřít. A protože se udělalo mnoho ústupků vůči TOP 09, veto Vondry už občanští demokraté připustit nemohli. Vondra se tak dostal na obranu, o kterou má dlouhodobě zájem lidovecká, nyní topkařská klika kolem Miroslava Kalouska. Kalousek byl kdysi vlivným náměstkem na ministerstvu obrany, kde uzavíral výhodné kontrakty s firmami Omnipol a Zenit Richarda Hávy. Samozřejmě výhodné pro firmy, pro stát už tolik ne.

S tímhle pánem si moc legrace neužijeme. Zdroj internet

S tímhle pánem si moc legrace neužijeme. Zdroj internet

Po Kalouskovi převzala křeslo Vlasta Parkanová, o jejíž manažerské ´schopnosti´ se na resortu obrany vyprávěly veselé historky – ale důležité bylo, že Parkanová coby věrná podporovatelka Miroslava Kalouska zajišťovala na obraně potřebnou kontinuitu. Tu nepřerušil ani Martin Barták, jakkoli nominovaný ODS, ale podle kuloárních informací mající blíže spíše ke Kalouskovi a Hávovi. Ostatně, za Parkanové byl Barták jejím náměstkem. Nyní, po dlouhých letech, se dostává obrana z tradičně lidoveckého vlivu. A z toho zřejmě Miroslav Kalousek nadšený není. Původně se totiž uvažovalo o tom, že by na postu zůstal Barták. To by pro TOP 09 bývalo bylo výhodné, protože na oko by se resort tvářil jako patřící ODS, ale Kalousek by na něj měl i nadále vliv.

To se ale nestalo, a tak Miroslav Kalousek, i přes to, že získal vše, co chtěl, musel spolknout jednu hořkou pilulku. Dá se tak očekávat, že vždy tradičně lukrativní armádní zakázky nyní budou proudit po jiné ose. V roce 2015 například Česku vyprší smlouva na pronájem stíhaček a bude nutné rozhodnout, co dál. Nahradí stíhačky Jas-39 gripen, jejichž výhradním partnerem je Hávův Omnipol, americké stíhačky F-15 (vyráběné koncernem Boeing) nebo F-16 (vyráběné zbrojní firmou Lockheed)? Bude to zajímavé sledovat.

Adam B. Bartoš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *