Go to ...
RSS Feed

Může mít každý své komandos?


(3.února 2010, Praha) Není třeba se přít na téma, zda ČEZ je či není státní firma. Prostě je to firma s většinovou účastí státu a stát má z jejích výnosů nemalý podíl. Bude tedy zájmem státu, aby firma fungovala tak, jak má a aby nebyla napadána třetími osobami a okrádána. Proto stát může použít své represivní složky na ochranu majetku i osob pracujících v zájmu státu.

Energetický kouzelník a šéf přepadového elektro komanda Martin Roman

Energetický kouzelník a šéf přepadového elektro komanda Martin Roman. Koláž aTeo.cz

Specializované útvary ČEZu jsou schopny díky vysoce sofistikovaným technickým zařízením odhalit černé odběry elektrické energie. Někteří lidé jsou prostě takoví a zkoušejí všemožné způsoby, jak k něčemu příjít bez placení. Třeba z odběru plynu, elektřiny, vody, tepla a tak podobně. Jezdí načerno městskou dopravou, vlaky, dálkovými autobusy, padělají různé slevové průkazky, parkují na falešné karty na stáních pro invalidy. Potkáváme se s takovými filuty dnes a denně. Štvou nás, protože si přisvojují neopravněné výhody, neplatí a předvádějí svou nepostižitelnost a nadřazenost. Ukázat ale prstem na souseda s nímž bydlíme v bytovém domě, že je černým odběratelem el. proudu je složitá věc. Rozhodně nestojí zato vystoupit a veřejně na filutu ukázat s tvrzením, že je zloděj. Jeho jednání musí odhalit distributor energie. Odhalit, změřit, věrohodně zadokumentovat. V okamžiku, kdy se z jednání přestupkového stane trestný čin, je nutné aby zasáhl státní orgán. Policie ČR. Nikoliv útočné či obranné komando dostributora. Tohle už na ČEZu pochopili a snad se podle toho budou řídit.

Stejné problémy jako má distributor energie mají i jiné státní instituce. Poštovní doručovatelé, kteří nosí peníze adresátům. učitelé a vychovatelé ve státních školách a zařízeních jsou napadáni nejen žáky, ale především určitými typy rodičů, kteří se domnívají že jedinou pádnou komuniakcí je řev a nadávky. A čím říznějšími, tím lépe. Hodně rušno a dusno pro zaměstnance bývá na úřadech, kde se vyplácejí dávky sociální pomoci, naštěstí mnohá města mají svoje strážníky a tam už s jejich asistencí počítají. Kdyby bylo možné vyplácet sociální dávky jen slušným lidem…
Není ale přece možné, aby slušnost byla vynucována silou či nějakým viditelným mocenským jednáním. To prostě není v demokratické společnosti společensky únosné. To si říkáme my, kteří ctíme demokratické principy, kteří máme a ctíme slušnost a zdvořilost, ale co je to platné, když z jiného břehu se ozývá křik a nadávky.

Já přeci nechci chodit neustále ozbrojen a dodávat si nabitou zbraní pocit jistoty. Bojím se totiž okamžiku, kdy neudržím nervy na uzdě a zbraň proti drzému řvounovi, násilníkovi a hulvátovi vytáhnu a použiju. Bude právo na mojí straně? Obávám se že nikoliv. Vzpomínám si na vousatý případ, kdy parta násilníků vnikla na pozemek tak, že přelezli vrata a chystali se zaútočit na majitele domu. Ten neváhal a zahájil palbu loveckou poškou. Byli snad dva mrtví a nějací těžce ranění, majitel měl dobrou mušku a nezpanikařil. Soudce jej k nelibosti pozůstalých po darebácích osvobodil. Nebudu uvádět etnickou příslušnost, abych nebyl napaden z rasismu.

Mezi černými odběrateli el. energie nevede žádné rovnítko, etablují se z různých společenských vrstev. Aktuálně medializovaný poděbradský případ je výjimečný dokonce tím, že černý odběratel byl soudním znalcem z oboru elektro a tak musel přesně vědět do čeho jde a jaké budou konce až se na to přijde. To byl jistě velmi silný okamžik a sebevražedný motiv ke stisku spouště pistole.

Z tohoto případu je ČEZ venku, ale další působení komandos je za hranou zákona. Mohou si na „běžné“ případy najmou asistenci bezpečnostní agentury a ti mají přesně vymezená práva a povinnosti. Mohou dokonce veřejně nosit krátké i dlouhé zbraně a mohou je dokonce použít když dojde k ohrožení života chráněných osob či vlastního života. Pan generální ředitel Roman obhajoval artilerijní vybavení ČEZkomanda tím, že jen loni odhalili více než osmdesát pěstíren marihuany. Překvapilo mě, že ani jeden z přítomných novinářů se rýpavě nezeptal, proč okamžitě nezavolali technici ČEZu policii či ÚOOZ, ale sami prováděli vniknutí do problémových objektů. Jsou státy, kde už jen takovýto postup by byl důvodem k beztrestnosti drogových zahradníků. No, třeba se taky časem dočkáme, že i policie bude dělat svoji práci bez pomocníků komandos ČEZu.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *