Go to ...
RSS Feed

Věznice podle šerifa Joe Arpaia


Ze severoamerického kontinentu se dostal do redakce iReportera velmi zajímavý text. Poslal ho Mike Wharton z kanadského Vancouveru. Zdá se, že v multikulturní Kanadě mají v oblasti penologie problémy, jinak by je text musel nechat chladnými. Takto je zřejmě pojímán jako inspirující. Stejně tak obsah sdělení může být inspirativní pro české zákonodárce. Permanentní přeplněnost našich vězeňských zařízení není zaviněna soudcovskými aktivitami v duchu plnění plánů pětiletky, ale tím, že se naši trestanci ve výkonu trestu dostatečně nepoučí a že opětný návrat do těchto státních zařízení není žádným varovným mementem. Až čeští zákonodárci pochopí, že v těchto místech musejí platit zcela jiná pravidla hry, pak se zcela jistě sníží počet odsouzenců a následně i počet těchto zařízení ve státě. V každém, kdo takovým zařízením projde, musí zůstat trvalá odstrašující představa před možným návratem. A to i za předpokladu, že budou dodržovány všechny zásady lidskosti. (Redakce)

Stanová věznice okresu Maricopa, Arizona. Foto internet

Stanová věznice okresu Maricopa, Arizona. Foto internet

Tahle věznice není daleko od Phoenixu v Arizoně. Šerif Joe Arpaio vytvořil  „stanovou věznici” proto, aby pomohl ušetřit státu Arizona miliony dolarů výdajů, které by jinak stál jakýkoliv jiný vězeňský komplex. Na vězeňské jídlo vydává o 20 centů méně na porci a nechává si za něj od vězňů platit.

„Stanová“ věznice okresu Maricopa, Arizona. Ve věznici zakázal vězňům kouřit a číst pornografické magazíny, vyházel kulturistické nářadí a zatrhl všechny filmy s výjimkou filmů typu „G” (filmy označené jakousi etickou filmovou komisí jako tzv. „G-rated movies” zaručují, že neobsahují hrubé nadávky a rouhání, extrémní násilí a neobsahují sexuální scény – jsou to tedy filmy „pro děti”. Příklad: Shrek, Rattatouille). Šerif říká: „Jsou ve vězení proto, aby splatili dluh společnosti a ne proto, aby si pěstovali svaly proto, aby pak napadali nevinné lidi, jen co vyjdou z vězení.”

Znovu zavedl „skupinové řetězy“ pro vězně, kteří zadarmo pracují na veřejně prospěšných pracích ve městě a v celém okrese a šetří tak peníze daňových poplatníků. Vyhodil  vězňům kabelovou televizi, dokud nezjistil, že podle usnesení federálního soudu kabelová televize musí ve věznici být. Takže ji znovu zavedl, ale povolil pouze kanál s kreslenými disneovkami a kanál o počasí. Když se ho ptali, proč povolil zrovna kanál o počasí, řekl: „Proto, aby tihle blbci věděli, v jakým horku musí pracovat, když makají u mě v řetězech”.

S názory drsného chlapíka, okresního šerifa Joe Arpaia se můžete blíže seznámit na jeho webových stránkách

S názory drsného chlapíka, okresního šerifa Joe Arpaia, se můžete blíže seznámit na jeho webových stránkách

Zatrhl jim kávu, protože „má nulovou výživnou hodnotu a vyhazují se tím peníze daňových poplatníků”. Když si vězni stěžovali, odpověděl jim: „Tohle není Carlton, nebo Ritz, jestli se vám tady nelíbí, tak už se sem víckrát nevracejte”. Koupil také výukové lekce na pokračování historika N.Gingriche z historie USA, jejíž epizody se nějak dotýkaly amerických věznic. Když se ho reportér zeptal, zda má také nějaké lekce z historie demokracie v Americe, odpověděl, že výukové lekce z demokracie, které by pro změnu zase jednou skutečně říkaly pravdu, by uvítal a že by dokonce mohly vysvětlit, proč je 95% vězňů v jeho vězení prvotrestaných – do jeho vězení se vrací jen 5% vězňů.

Když 2. června 2007 ve Phoenixu dosáhla teplota rekordu 47 stupňů Celsia, tisková agentura AP vydala prohlášení: „Pro 2000 vězňů, žijících za ostnatým drátem, kterým je obehnán stanový tábor v Maricopské okresní věznici, bylo vydáno povolení svléknout se do spodního prádla, tedy do vyfasovaných růžových boxerek”. Několik dní nato, ve středu 6.června, stovky mužů, oblečených do růžových slipů, se bavilo ve stanu, v němž teplota dosahovala 53 stupňů Celsia. „Tohle je peklo, jsme tady jako v peci” – řekl Ernesto Gonzales, který strávil ve věznici 2 roky z celkového trestu 10 let. „To je nehumánní!”

Joe  Arpaio, který oblékl vězně do růžového prádla a přinutil je jíst boloňské špagety, neprojevil s vězni ani špetku sympatií: „Kriminálníci mají být potrestáni za svůj zločin – a ne žít  v luxusu do doby, než budou podmíněně propuštěni, aby vylezli ven a znovu páchali další zločiny, takže se vrátí zpátky a budou tu žít za peníze daňových poplatníků a budou si užívat věcí, kterých si mnozí poplatníci nemůžou dovolit.“ V ten den, kdy si vězni stěžovali na horko ve stanech, jim všem řekl: „V Iráku je v tyhle dny teplota kolem 49-55 stupňů Celsia a naši vojáci tam jsou taky ve stanech a musí celé dny pochodovat na pálícím slunci a v plné polní a jsou pod palbou, a to přesto, že nespáchali žádný zločin jako vy, tak držte svoje nevymáchané zatracené držky”.

Jen tak dál, šerife! Když všechny věznice budou jako ta vaše, mohlo by být o trochu méně zločinů a nemuseli bychom být v situaci, jako teď, kdy máme stále přeplněné věznice.

P. S. Šerif Joe Arpaio byl v r. 2007 občany znovu zvolen šerifem okresu Maricopa, Arizona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *