Go to ...
RSS Feed

Cenzura a jak se dnes projevuje?


Koláž aTeo@cz

Koláž aTeo@cz

V demokratických zemích je cenzura a jakákoliv její forma zakázána zákonem. Občané i novináři se mohou vyjadřovat slovem i písmem ke všem veřejným věcem, k politice stran, vlády, místní správy, k jednání úřadů a institucí, mohou poukazovat na nepořádky ale také kladně hodnotit situace, kdy vše funguje tak, jak to má fungovat. Tohle všechno k demokracii patří. Podíváme-li se na problém hlouběji, zjistíme, že svoboda projevu má svoje úskalí. Je to dáno tím, že společnost je smíchána nejen z lidí slušných, zdvořilých, komunikativních a tolerantních, ale i z těch z opačného konce - z hulvátů, sposťáků, nezdvořáků, netolerantních egoistů a hlupáků. Ale i tento společenský výkvět má právo na využívání výhod demokracie zmíněných výše. A tak se i tito lidé vyjadřují svým snadno rozpoznatelným způsobem ke věcem veřejným, píší úřadů a institucím, veřejně známým osobám a neberou si servítky netušíc, že něco takového vůbec existuje.
Úkolem seriózního tisku, veřejnoprávních médií, úřadů a institucí je kromě jiného také kultivování prostředí ve kterém se názory ventilují, zveřejňují, kde se diskutuje k věcem veřejným a k aktuálním ožehavým tématům. Ve slušné demokratické společnosti je umožněno diskutovat každému a to i lidem s hodně odlišnými názory, dnes se jim říká kontroverzní a tato všeobecná diskuse se řídí Voltairovým "Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale udělám vše pro to, abyste to mohl svobodně říkat" (volná interpretace). Z diskusí jsou po napomentí vyloučeni sprosťáci a hulváti. To není útok na demokracii, to je zmíněné kultivování veřejného prostoru.
Diskusní prostory na internetových periodikách byly v posledních letech zaplaveny balastem sprostoty a bylo nutné s tím něco udělat protože úroveň takové diskuse okamžitě poklesla a odehnala všechny slušné diskutéry. Readkce to zpravidla řešily a řeší mazáním příspěvků obsahujících vulgarity. To je v naprostém pořadku, jen je s tím víc práce. Ale pořád se ještě pohybujeme v demokratickém prostředí. Ono je třeba vidět za vším i ty ukryté leč všudypřítomné peníze. Čím více lidí zabrousí na stránky, tím jsou úspěšnější a prodejnější z hlediska umísťování reklamy. Nízká návštěvnost = odliv reklamy. Jednoduché počty.
Na Neviditelném psu byly solí přitažlivosti a vysoké návštěvnosti právě diskusní fóra. Troufám si tvrdit, že se diskutující téměř navzájem znali, pošťuchovali se, špičkovali a klábosili jen tak, bylo příjemné si jejich názory pročítat. Dokonce jsem mnohokrát vypozoroval, že když se do jejich diskuse zamíchal nějaký exhibicionista se zásobou vulgarit, tak takového "stará garda" rychle vypakovala. O to více mě mrzí, že O. Neff připustil odstranění anonymity a diskuse bude nyní i na Psu pod pravými jmény. To je jako jít k volbám s transparentem Volím komunisty! či Volím ODS! jen aby všichni pěkně viděli, jaké je mé politické smýšlení a za koho tedy kopu. To jsme se vrátili do časů voleb za rozvinutého socialismu. Kdo šel za plentu stal se okamžitě podezřelým a už měl černý puntík. To bude pastva pro BISku či jiné agentury. Seznamy tisíců pravých jmen a IP adres jejich počítačů a k tomu třešnička na dortíku: politická profilace! Ani nechci dál domýšlet. Řešení je velmi jednoduché: Nízká návštěvnost = odliv reklamy.
Břetislav Albert

One Response “Cenzura a jak se dnes projevuje?”

  1. František Eliáš
    1. 12. 2015 at 12.24

    Jakákoli cenzura je odpudivá činnost, bez ohledu na to, jak ušlechtilé pohnutky vedou cenzora k její realizaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *