Go to ...
RSS Feed

Pravá příčina současné české politické krize


Na internetu lze nalézt fotku tohoto bilboardu s fiktivním parte bývalého poslance ČSSD Miloše Melčáka. Stálo mu to za to? Být na stará kolena veřejně a nestíhatelně ostouzen a zesměšňován?

Na internetu lze nalézt fotku tohoto bilboardu s fiktivním parte bývalého poslance ČSSD Miloše Melčáka. Stálo mu to za to? Být na stará kolena veřejně a nestíhatelně ostouzen a zesměšňován?

Praha, 16.9.2009, 11.00 hodin – Rozbouřená politická scéna, na které dochází každou hodinu ke změnám a obratům, neposkytuje dostatek času na hlubší analýzy příčin těchto podivných jevů. Politické strany angažované v tomto nepřehledném mumraji tu a tam přijdou s nějakým narychlo spíchnutým řešením, které by sice v daný okamžik bylo vhodné, ale při známé české lidové tvořivosti a permanentní snaze obcházet pravidla by stejně jen vyvolávalo nové dimenze zmatku a celkové nepřehlednosti.

Jsem přesvědčen, že právě nyní je nejvhodnější doba na zásadní změnu nejdůležitějších pravidel. Zmatky jichž jsme nedobrovolnými svědky mají příčinu ve volebním systému. Ten nyní nechci kritizovat i když je také co napravovat. Ale jde o poslanecké mandáty. Mandát získá kandidát konkrétní strany tak, že jej zvolí přívrženci a sympatizanti této strany, ovlivnění předvolebními rétorickými cvičeními a celým tím nákladným divadlem. Na jeden poslanecký mandát je zapotřebí několik desítek tisíc hlasů voličů, toto číslo není v celé republice stejné, řídí se v zásadě „zalidněností“ toho kterého volebního okrsku. Jiný počet voličů bude potřebovat poslanec z hlavního města kandidující v Praze a zcela jiný počet poslanec kandidující například za Frýdlandsko. Je třeba ještě poznamenat, že politické strany – stranické sekretariáty – sestavují hromadné kandidátky a že je velmi důležité, na které místo je ten který kandidát zařazen. Zatímco v Praze má šanci i kandidát na desátém místě, na již zmíněném Frýdlandsku je možná bez šancí druhý a všichni následující, při nízké volební účasti nemá šanci ani ten s číslem 1.

A nyní je třeba připomenout, že ve volebním zákoně (a také v Ústavě) zcela schází jednoduchá formulace o tom, že ta voličská entita, která někomu pomohla ke zvolení do nejvyššího zákonodárného orgánu, by měla mít právo dotyčného poslance z funkce odvolat. Samozřejmě by se tak nemohlo stát kvůli malichernostem, že se např. rozvedl a vzal si nějakou mladici nebo že si dal panáka a zboural tomu Pražákovi sloupek u zahrady. Ale zcela jistě by to mělo jít v situaci, když poslanec náhle pocítí potřebu přejít od modrých ke žlutým nebo od fialových k červeným. Mechanismus odvolání by se dal vymyslet tak, aby co nejméně zatížil rozpočet. Třeba korespondenční cestou, všichni zapsaní voliči by dostali odpovědní zásilku, která by v okamžiku návratu k volební komisi byla anonymním sdělením. Tohle by se jistě dalo ošetřit. Navržené řešení je jistě demokratičtější než to, které chtěl svého času zavádět republikánský předseda dr. Sládek. Ten přišel s bianco podepsaným rezignačním dopisem. Poslanec by přestal hájit zájmy republikánů a druhý den by se k rukám předsedy sněmovny dostal rezignační dopis. Jednoduché a především velmi levné, leč až příliš nedemokratické řešení. Takových ostatně měli republikáni vícero.

Potřeba nastavení pevnějších mantinelů pro uplatňování názorové různorodosti je v naší sněmovně zřejmá. Kupování poslanců, skrytá korupce, ovlivňování a zastrašování o nichž se voliči s odstupem dozvídali, snížila autoritu zastupitelského sboru na hospodskou úroveň. Nebýt prostor pro tyto  neférové možnosti, nenastaly by vládní krize. Melčákové, Pohankové, Bursíkové, Kotové a další by hrdě mohli při nesouhlasu s politikou své strany z ní odejít jako názoroví vítězové a v dalším období usilovat o zvolení za jinou stranu. Takhle se jen stávají synonymem pro novodobé zrádce svých voličů. To je – podle mého názoru – pravá příčina současné parlamentní, vládní a ústavní krize v České republice.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *