Go to ...
RSS Feed

Zlá rumunská neděle


Při čtení strohého zpravodajství o tom, jak v neděli v noci 13. září přišel o život v rumunském Aradu český řidič kamionu, kdy se na něj vrhli čtyři cikáni a ubili jej jen proto, že je žádal, aby ztišili nahlas puštěnou hudbu, tak při čtení takové zprávy musí každému soudnému člověku vzkypět krev v žilách a každý nerv volat po pomstě. Ne po spravedlnosti, ale po pomstě. Rumunskou spravedlnost zná dobře třeba český podnikatel Příplata, který pro jistotu utekl z jejího dosahu s tím, že už nikdy nesmí překročit pomyslné hranice této země. Evropská komise pro právo a spravedlnost rovněž vyjádřila pochybnosti o spravném fungování justice v Rumunsku a dala tak Příplatovým stížnostem zapravdu.

Informace o zavraždění řidiče je ještě doplněna o to, že se mu snažili pomoci další čeští řidiči kamionů, ale početná tlupa jiných cikánů jim v tom vehementně a násilím bránila. To není zpráva, která by se jen tak dala hodit za hlavu. Je to přinejmenším na ostrou diplomatickou nótu, já osobně bych odvolal našeho velvyslance v Bukurešti a rumunského vypověděl do té doby, než by se rumunská vláda začala touto trestuhodnou událostí zabývat a než by ji vyřešila. Nelze totiž takové jednání přehlížet. U nás máme s cikánským etnikem nemalé problémy, ostatním obyvatelům jsou solí v očích, nerespektují žádná společenská pravidla, neuznávají zákony, které by měli stejně jako ostatní ctít a zneužívají ty zákony, které jsou jim nakloněny. Parazitují na většinové společnosti a jsou trvalým „bércovým vředem“ sociální politiky České republiky.

Pamatujeme ještě na nedávné řádění arabských přistěhovalců v Paříži, kde k sociálně etnickým bouřím stačila tak malá záminka, nyní se v malých obměnách podobné bouře tu a tam znovu rozhoří. A nejsou jen francouzským problémem, jehož prapříčinou je francouzský koloniální systém. Ten už sice dávno skončil, ale toto jsou aktuální dozvuky. Stejný problém zaznamenala Itálie, Velká Británie, Holandsko i Španělsko.

Že je situace v dnešní Evropě složitá není pochyb, například v Maďarsku extrémní část většinové společnosti přešla do otevřeného protiútoku, neudržitelnost soužití s cikánským etnikem tak řeší ozbrojené polovojenská občanská uskupení, dochází k pogromům a fémovým vraždám. To samozřejně není řešení, ale občanské společnosti vybudované na demokratických zásadách se neumějí moc bránit, ve společnostech s redukovanou demokracií to jde přeci jen snáz. Proto se extrémisti obou znesvářených stran lépe dohdnou a o to odhodlaněji vstoupí do ringu, kde si své problémy vyřizují silou. To je také špatné a kontraproduktivní, demokracii to rovněž neprospívá. A tak nás ještě dlouhou dobu nečeká jiné řešení než podobné zprávy jimiž začal tento příspěvek a vzdálená naděje, že se jednou snad vše vyřeší.

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *